ساخت سوله

ساخت سوله های فلزی با سقف شیب‌دار بوده که محاسبات فنی  خاصی برای طراحی و سوله سازی دارد. اگر بخواهیم به مکان هایی که سوله در آن ها استفاده می شود، اشاره کنیم، می توانیم به  اسکلت ساختمان، مرغداری، تعمیرگاه، فروشگاه، کارخانه و سالن های ورزشی اشاره کرد.

طراحی سوله توسط متخصصان و مهندسان آن و با استفاده از محاسبات دقیق و مهندسی انجام می شود. فاکتور هایی چون ابعاد سوله ، بارگزاری ها ، جرثقیل و … در فرایند ساخت دارای اهمیت است که از سوی کارفرما با مشورت کارشناس ساخت تعیین می شود.

مراحل ساخت سوله

برای ساخت سوله زیر نظرسازمان صنایع  باید نکات زیر را رعایت کنید:

 1. ابتدا کاربری سوله را مشخص کنید و زمینی با متراژی متناسب با کاربری سوله تهیه کنید
 2. جوازی در رابطه با شغل مورد نظر تهیه کنید.
 3. مشاور کارفرما با مهندسین خبره که صرفا در این رشته (ساخت اسکلت فلزی)فعالیت دارند و تهیه دفترچه محاسبات و نقشه های ساخت  و به تایید نظام مهندسی محل اجرای سوله میگردد.
 4. نقشه های ساخت سوله را تهیه نموده و از اصل و کپی آنبه شرکت شهرک ها و اخذ مجوز احداث داده برای انشعاب های مورد نظر مانند آب،برق،گاز و …
 5. لایه برداری،خاک ریزی و مسطح سازی زمین مورد نظر توسط کارشناسان و پیمانکاران
 6. در نظر داشته باشید که آرماتور بندی و قالب بندی فونداسیون سازه باید مطابق با نقشه های ساخت سوله باشد.
 7. اخذ مجوز بتن ریزی و آزمایش بتن
 8. نظارت دقیق مهندسان ناظر مقیم و غیر مقیم در طول ساخت
 9. سوله سازی و اسکلت فلزی همزمان با اجرای فونداسیون

ساخت سوله

برای ساخت سوله ابتدا کارشناسان زمین محل اجرا پروژه را از مشتریان و کارفرمایان تحویل می گیرند و بر اساس خواست و سلیقه ی شما شروع به انجام مراحل طراحی می کنند. طراحی نقشه سوله با استفاده از نرم افزار های پیشرفته ی مهندسی (Xsteel, Archicad) انجام می شود که نتیجه ی آن همگام بودن با استاندارد های روز سوله سازی است در دنیا است و پس از محاسبات زمان و هزینه ساخت برآورد می شود.

مرحله اول در این فرآیند تهیه آهن آلات و جوش کاری است که ورقه های آهنی از پیش تهیه شده بر اساس نقشه های ساخت و اجرا، برش خورده و سوراخکاری می شوند. این عمل با استفاده از دستگاه ها و تجهیزات برشی و پانچی صورت می گیرد. بعد از برشکاری ورقه های آهن، کار جوشکاری درز های آن انجام می شود و آماده ی رنگ آمیزی می شود. رنگ آمیزی سوله آخرین مرحله ساخت آن در کارخانه است که رنگ ها و لایه های آن توسط کارفرما انجام می شود. همزمان با ساخت سوله در کارخانه ، زمین محل اجرا پروژه آماده ی پیاده سازی می شود که مراحل آن خاکبرداری، تراز کردن زمین، آرماتور بندی و بتن ریزی است و در انتهای آن فندانسیون اجرا می شود. در ضمن اگر شما نیاز به استفاده از تجهیزاتی داخل سوله داشته باشید، در این مرحله این تجهیزات در آن نصب می گردد.

ساخت سوله

ساخت سوله

در طراحی سازه باید استانداردها و قوانین ساخت سازه های فلزی به صورت کامل رعایت شود تا در تاییدیه های نظام مهندسی دچار مشکل نشوند . در طراحی هر سوله باید به فاکتورهای زیادی توجه کرد تا بتوان بهترین سوله را طراحی نمود .

فاکتورهای مورد نیاز برای طراحی سوله

 1. پوشش سقف سوله
 2. درصد شیب سقف سوله
 3. محاسبه ضریب طول مؤثر
 4. بارگذاری جرثقیل برای سوله
 5. ارتفاع دیوار و ارتفاع جانبی سوله
 6. بار باد و زلزله و بار گذاری جانبی سوله
 7. بارگذاری برای بار مرده، بار برف و بار نامتقارن
 8. دهانه، طول سوله و تعداد قاب‌های طولی سوله
 9. طراحی میل مهار و طراحی پرلین‌ها به کمک نرم‌افزار
 10. تنش مجاز خاک منطقه موردنظر و نوع زمین ساختگاه
 11. طراحی تیر حمال جرثقیل و طراحی اتصالات و بیس پلیت برای سوله
 12. ارائه دفترچه محاسبات کامل سوله و ارائه طرحی با حداقل دورریز ورق
 13. استفاده از جرثقیل برای طراحی سوله و در صورت مثبت بودن، محاسبه باردینامیکی جرثقیل

  پاسخ دهید

  ایمیل شما منتشر نخواهد شد، لطفا فیلد های ستاره دار را حتما پر کنید...*