سوله استاندارد

برای ساخت سوله می بایست ابتدا هدف و کاربری سوله را مشخص نمود. پس از مشخص کردن کاربرد و هدف از ساخت سوله می بایست استاندارد های سوله را مشخص نمود چرا که این استاندارد ها در ساخت و طراحی انواع سوله بسیار مهم بوده و نقش تعیین کننده ای را دارا می باشد.

بدین منظور یکسری اطلاعات در اختیار سازندگان قرار می گیرد. به برخی از آن ها در زیر اشاره شده است :

 1. ابعاد سوله موردنظر (طول ، ارتفاع و.. )
 2. کاربری سوله (قرار است به چه منظور از سوله استفاده شود )
 3. میزان سرمایه (چه اندازه بودجه قرار است هزینه شود )
 4. میزان زمان در اختیار

سوله استاندارد

پس از تصمیم گیری در مورد انتخاب سوله نوبت به طراحی آن می رسد این کار توسط طراحان کاردان و با تجربه صورت می گیرد و کوچکترین کم کاری و یا بی دقتی از سوی طراح در این زمینه مشکلات زیادی را در پی خواهد داشت و تنها طراحان و افرادی قادر به انجام این وظیفه ی خطیر (طراحی سوله ) می باشند که از میزان سطح دانش و تجربه ی بالایی برخوردار باشند .

طراحی و ساخت با استفاده از نرم افزار ها

نرم افزار هایی که برای طراحی سوله استفاده می گردد دارای پیچیدگی خاصی هستند به همین علت باید زیر

نظر مهندسین طراح که در این زمینه تخصص دارند انجام گیرد.

نرم افزار های مورد استفاده در طراحی سوله etabs ,safe,sap 2000 میباشند. طراحی ها معمولا در کارخانه انجام میگیرند

سوله استاندارد

طراحی سوله

ویژگی های سوله استاندار

 1. استحکام و مقاومت بالای سازه
 2. قیمت مناسب سازه
 3. تحویل سازه در مدت زمان تعیین شده
 4. ظرافت و زیبایی سازه
 5. ساخت سازه بر اساس متد های زور دنیا
 6. استفاده از ابزار آلات به روز و مجهز
 7. وزن مطلوب سازه.

استاندارد ها در هر سوله مطابق با همان سوله تعیین می گردد مثلا ممکن است هزینه ی صرف شده در یک سوله بسیار زیاد باشد و این باعث شود که سوله ، سوله ای استاندارد نباشد و در یک پروژه ی دیگر ارتفاع سازه باعث محدودیت شود و استاندارد سازه را زیر سوال ببرد.

ابعاد سوله استاندارد

برای اینکه ابعاد سوله اقتصادی باشد محدوده مشخصی برای ابعاد وجود دارد. معمولا تناژ اسکلت سوله و آهن مصرفی در محدوده ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرم بر مترمربع می باشد. این آهن مصرفی در مناطق با باد و برف مختلف تغییر می کند. ضمن اینکه وجود یا عدم وجود جرثقیل و نیم طبقه بر آن اثرگذار است. ارتفاع و دهانه سوله هم بطور جدی بر میزان آهن مصرفی اسکلت تاثیر دارند. بجای اینکه بگوییم ابعاد استاندارد ساخت سوله بهتر است بگوییم ابعاد بهینه سوله که بشرح زیر می باشند:

طول سوله استاندارد

سازه متشکل از فریم و ستون است. بهینه ترین فاصله برای آنها بین ۶ تا ۹ متر می باشد. کل طول سوله نباید از ۹۰ متر بیشتر شود. هرچه طول سوله بیشتر شود تغییرات دما تاثیر شدیدتری بر استحکام سازه خواد داشت. باید توجه نمود که با افزایش فاصله قابها، ضمن سنگین تر شدن ستون و قاب اصلی، پرلین های پوشش سقف سوله نیز سنگینتر می شوند. در ایران معمولا فاصله فریم های طول هر ۶ متر است.

عرض استاندارد سوله

عرض سوله : بهینه ترین دهانه در محدوده ۲۰ تا ۳۵ متر می باشد. به این معنی که مثلا میزان آهن مصرفی در ساخت اسکلت سوله در هرمتر مربع برای دهانه ۱۵ متر یا دهانه ۱۲ متر تفاوت قابل توجهی ندارند. باید به این نکته توجه داشت که در ساخت سوله با جرثقیل یا نیمه طبقه، تناژ آهن مصرفی بمیزان قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

ارتفاع استاندارد سوله

ارتفاع سوله سومین فاکتور ابعادی است که بر هزینه ها و تناژ آهن مصرفی تاثیر گذار است. ارتفاع استاندارد سوله از حداقل ۴ متر تا حداکثر ۲۵ متر دیده می شود. البته ارتفاع متداول ۶ تا ۱۲ متر می باشد. توجه داشته باشید که این ارتفاع شانه (کنار) سوله است و منظور ارتفاع تاج نمی باشد. ارتفاع تاج نیز با مشخص بودن دهانه و شیب براحتی قابل محاسبه است. مثلا اگر دهانه ۲۰ متر و شیب ۲۰% باشد، اختلاف ارتفاع شانه و تاج ۲ متر بدست می آید.

سوله ی استاندارد به چه سوله ای گفته می شود ؟

سوله ی استاندارد به سوله ای گفته می شود که بر اساس استاندارد ها و آئین نامه های بین الملل ساخته  شده است این نوع سوله ها زیر نظر واحدهای کنترل کیفیت مورد بازرسی قرار می گیرند و پس از اتمام کار شناسنامه ی کیفی آن ها صادر شده و به سازندگان تحویل داده می شود .

  پاسخ دهید

  ایمیل شما منتشر نخواهد شد، لطفا فیلد های ستاره دار را حتما پر کنید...*