...
انواع بچه سوله

انواع بچه سوله

بچه سوله یا همان سوله فرزند، سازه‌ای سبک کنار سوله اصلی است که به‌منظور تأمین اهداف خاص بنا می‌شود. معمولاً سازه‌ای که در مجاورت سازۀ اصلی قرار می‌گیرد، در ابعاد کوچک‌تر ساخته شده است. وجود مرز مشترک بین دو سوله نیز دسترسی راحت را ممکن می‌سازد و به‌اصطلاح دو سوله به یکدیگر چسبیده‌اند.

برای مشاوره رایگان قبل از سفارش سوله با ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

سازه‌های جانبی با ابعاد کوچک‌تر از بنای اصلی، به‌عنوان سازۀ فرعی شناخته می‌شوند. این بنا کاربرد بسیاری دارد و بر اساس هر پروژه و شرایط حاکم بر آن، طراحی می‌شود. آشنایی با انواع بچه سوله و مزایای استفاده از آن، کمک می‌کند با بهترین اهداف اجرایی از آن بهره‌مند شوید و برای تکمیل صنعت خود از آن استفاده کنید.

انواع بچه سوله و کاربرد آن‌ها

انواع سوله

بچه سوله از نظر ظاهری و ساختاری بسیار شبیه سوله مادر است. در برخی شرایط از این سازه به‌صورت دوقلو و چند قلو استفاده می‌شود و برای جداسازی برخی فرآیندهای تولید بسیار پرکاربرد است. در واقع برخی فرآیندها که نیاز به عملیات جداگانه دارند، داخل بچه سوله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ساخت و طراحی بچه سوله به همراه ساخت سوله امکان‌پذیر است. اما باز هم بعد از ساخت سوله اصلی، می‌توان برای ساخت سوله‌های جانبی اقدام کرد. انواع مختلف این سازه نیز به دسته‌های تک شیب یک طرفه، تک شیب دو طرفه، دو شیب یک طرفه و دو شیب دو طرفه تقسیم می‌شود.

بچه سوله تک شیب یک طرفه

بچه سوله تک شیب یک طرفه

سوله تک شیب دو طرفه در ابعاد و اندازه‌های مختلف قابل اجرا است. در ساخت آن از دو دیوار جانبی سوله اصلی استفاده می‌شود و در یک سمت آن به سوله اصلی متصل است. سقف آن نیز از سقف شیب‌دار یک طرفه کمک گرفته می‌شود. این مدل سوله کوچک در صنایع کاربرد فراوانی دارد و در مواقعی که تنها از پوشش سقف ساخته شده است، برای پارکینگ یا سایه‌بان به کار می‌رود.

بچه سوله تک شیب دو طرفه

بچه سوله تک شیب یک طرفه

این مدل بچه سوله شباهت زیادی با مدل قبلی دارد. تنها تفاوت آن، داشتن دیوار مشترک در دو سمت سوله با سوله اصلی است. در واقع سوله کوچک بین دو سوله اصلی تعبیه می‌شود و وجود دیوار مشترک در دو سمت، استحکام و مقاومت آن را دوچندان می‌کند.

برای مشاوره رایگان قبل از سفارش سوله با ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

بچه سوله دو شیب یک طرفه

بچه سوله دو شیب یک طرفه

این مدل از یک سمت با سوله اصلی دارای دیوار مشترک است. سقف آن را سقف شیب‌دار ساندویچ پانل دو طرفه پوشش می‌دهد. ابعاد سوله نیز حداکثر ۶۰ درصد ابعاد سوله اصلی است.

بچه سوله دو شیب دو طرفه

بچه سوله دو شیب دو طرفه

این مدل از ویژگی‌های بچه سوله دو شیب یک طرفه برخوردار است، با این تفاوت که در دو سمت آن سوله اصلی قرار دارد.

کاربرد بچه سوله

در موارد زیر به کاربرد بچه سوله می‌پردازیم:

 • یکی از کاربردهای اصلی این سازه، انبارداری است. برای مثال، این سازه را در ابتدای خط تولید اجرا و از فضای داخل آن برای انبار کردن مواد اولیه استفاده می‌کنند. همچنین قابلیت نصب آن در انتهای خط تولید نیز وجود دارد که به‌منظور انبار محصولات نهایی و به‌عنوان سوله انبار استفاده می‌شود.
 • بچه سوله با هدف اجرایی تفکیک‌سازی امور می‌تواند فضای مناسبی برای صنایع مختلف فراهم کند. برای مثال، ایجاد آزمایشگاه و تعمیرگاه ماشین‌آلات و قطعات که بخشی از صنایع مختلف است، به کمک سوله کوچک امکان‌پذیر است.
 • از بچه سوله برای ایجاد سوله مدیریت بحران استفاده می‌کنند.
 • بچه سوله مناسب نگهداری ماشین‌آلات سبک و سنگین است.
 • امکان نصب موقت سازه کنار مسیرها و بزرگراه‌های زیرنظر عملیات راه‌سازی با هدف اسکان موقت
 • جدا کردن برخی مراحل صنعتی به‌منظور کاهش احتمال آلودگی یا بروز خطر

برای مشاوره رایگان قبل از سفارش سوله با ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

مزایای استفاده از بچه سوله

در موارد زیر به مزایای این سولۀ پرکاربرد اشاره می‌کنیم:

 • قابلیت ساخت در دو سمت سوله یا تنها در یک سمت آن
 • امکان ساخت با سقف شیب‌دار و بدون دیوار
 • عدم نیاز به اجرای جزئیات سازه
 • استفاده از بچه سوله به‌عنوان یک سازۀ واحد
 • کاهش تنش و شلوغی‌های واردشده به سوله اصلی
 • عدم نیاز به طراحی سوله در ابتدا کار

طراحی و ساخت بچه سوله

اگر تصمیم به اجرای بچه سوله کنار سوله اصلی دارید، باید جزئیات و محاسبات و اندازه‌گیری آن را بر اساس سوله اصلی پیش ببرید. همچنین ساخت بچه سوله بدون مجوز و به‌صورت غیرقانونی امکان‌پذیر نیست و احتمال بروز خطرات و مشکلات مختلفی را به همراه دارد.

برای مشاوره رایگان قبل از سفارش سوله با ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

در مواقعی که هنگام اجرای سوله اصلی، بودجه و شرایط لازم برای ساخت سازه کوچک وجود ندارد، بهتر است فضای کافی برای درج بچه سوله در نظر بگیرید. زیرا ممکن در آینده به آن احتیاج شود. توجه به این نکته از روشن فکری و در نظر گرفتن اهداف بلندمدت مدیر کسب‌وکار نشئت می‌گیرد و تیم سازندۀ سوله باید توجه کافی به ایجاد راه برای رشد و توسعۀ سازه داشته باشند.

هزینه ساخت بچه سوله

هزینه ساخت بچه سوله به عوامل مختلفی مانند مشخصات، ابعاد و نوع کاربری مورد نظر کارفرما بستگی دارد. اما با توجه به محاسبات انجام‌شده و کاهش چشمگیر فولاد مصرفی، هزینه ساخت سوله کوچک نسبت به سوله‌های اصلی حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد کمتر است. همچنین به‌دلیل نیاز کمتر به نیروی انسانی، هزینۀ لازم برای اجرا و راه‌اندازی آن منصفانه به نظر می‌رسد.

نتیجه‌گیری

هرکدام از انواع بچه سوله برای کاربری خاصی طراحی شده و مزایای متفاوتی دارد. بهتر است پیش از انتخاب هریک از آن‌ها و خرید سوله، نیازهای کسب‌وکار خود را بسنجید و از شرکت سوله سازی مجربی کمک بگیرید. گروه مهندسی اعتمادسازه با عملیاتی کردن صدها پروژۀ سوله‌ سازی در سال‌های متمادی، از قابل اعتمادترین و موفق‌ترین شرکت‌های سوله‌ سازی در ایران به شمار می‌رود. برای اطلاع از قیمت انواع بچه سوله و سفارش آن‌ها، می‌توانید از طریق شماره‌تلفن ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷، با مشاوران ما در اعتمادسازه تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷

مشاوره و استعلام قیمت رایگان

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.