تفاوت سوله سبک و سنگین

تفاوت سوله سبک و سنگین

سوله ها برای ساخت سالن های بزرگ مانند انبارها، کارگاه ها و باشگاه های ورزشی کاربرد فراوانی دارد. از نظر ساختاری، به دو دسته سوله سبک و سوله سنگین تقسیم می شوند. دانستن تفاوت سوله سبک و سنگین کمک می کند، بهترین سبک برای اجرای آن در نظر گرفته شود. همچنین انتخاب مدل مناسب شرایط اهمیت زیادی دارد.

برای مشاوره رایگان قبل از سفارش سوله با ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

با توجه به نام سوله های سبک و سنگین می توان حدس زد، هر کدام به چه ویژگی خاصی معروف اند. سوله های سنگین به دلیل استفاده بیشتر از متریال فولادی در ساخت آن ها، سنگین تر هستند و در اندازه و ارتفاع بزرگتری نسبت به سوله های سبک، طراحی می شوند.

نحوه ساخت سوله سبک

نحوه ساخت سوله سبک

متریال اجرایی سوله سبک، پروفیل و لوله است. به همین دلیل، وزن سبکی دارد. ساختار این سوله نسبت به سوله های سنگین متفاوت است و با استحکام و مقاومت بیشتری طراحی می شود. مدل های مختلف سوله سبک شامل سوله خرپایی، فوق سبک، چادری، UBM و … است که هر کدام برای اهداف خاص طراحی می شود. برای مثال، سوله خرپایی قابل ساخت در ابعاد دهانه دلخواه تا ۱۷۰ متر است، طوری که هیچ ستون میانی در آن استفاده می شود. همچنین نسبت به سوله های سنگین تیر ورقی مقاومت زیادی دارد.

این سوله با توجه به هدف اجرایی در هر متراژی ساخته می شوند و سقف آن ها تنوع بالایی دارد. از ستون های سازه فولادی نیز برای استحکام عالی استفاده می شود که وزن چندانی ندارد. هر چه ابعاد دهانه سازه بیشتر شود، هزینه پرداختی آن بیشتر خواهد شد.

مزایا و معایب سوله سبک

مزایای سوله سبک عبارتند از:

 1. روش های ساخت متفاوتی برای این سوله استفاده می شود.
 2. بسیار محکم و مقاوم است.
 3. بسیار سریع و ساده ساخته می شود.
 4. نصب راحت و بدون دردسر آن، نظر خیلی ها را به خودش جلب کرده است.
 5. در برابر بارش برف، باران و حتی زلزله مقاومت بالایی دارد.
 6. به اشکال مختلف و به روز ساخته می شود و نسبت به سوله های دیگر از نظر ظاهری زیباتر است.
 7. از آنجا که مونتاژ سوله ها به کمک پیچ و مهره انجام می شود، جداسازی قطعات آن راحت است و قابلیت جابجایی آسانی دارد.
 8. سقف سوله به اشکال مختلف اجرا می شود که هر کدام کاربرد متفاوتی دارد. برای مثال، سقف های قوسی برای دامداری ها استفاده می شود و به تهویه هوا داخلی کمک می کند.

معایب سوله سبک عبارتند از:

 • هزینه اجرایی سوله های دارای دهانه کوچکتر از ۱۸ متر نسبت به هزینه ساخت لوله های تیر ورقی با همین دهانه بیشتر است.
 • با افزایش ابعاد دهانه، وزن سازه افزایش می یابد. درحالی که هزینه اجرایی و دیواره کمتر می شود.

دقت داشته باشید، هزینه ساخت سوله دارای دهانه ۱۸ بین ۲۲ متر، یکسان است. اما سوله های ساخته شده با دهانه های بیشتر از ۲۲ متر، با قیمت زیادی روبرو می شود.

نحوه ساخت سوله سنگین

نحوه ساخت سوله سنگین

سوله سنگین یا همان سوله تیرورقی از تیرهای ورقه ای فولادی ساخته می شوند. ابعاد این ورقه ها نسبت به تیرآهن بیشتر است و در برابر فشارها بالا به خوبی مقاومت می کند. در ساخت این سوله، ورقه های فولادی به کمک پیچ و مهره سازه به یکدیگر متصل می شوند. گاهی اوقات نیز از جوش برای ایجاد اتصال استفاده می کنند.

برای مشاوره رایگان قبل از سفارش سوله با ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

معمولا محیط های صنعتی و تولیدکننده ها به کمک سوله های سنگین ساخته می شوند و یکی از پرکاربردترین سوله های این دسته، سوله صنعتی است. معمولا برای ساخت سوله صنعتی از اسکلت بتنی استفاده می کنند که در کنار سقف و فونداسیون سوله، تیرهای اصلی و ستون ها نیز ممکن است از بتن ساخته شود. البته در ساخت سوله های سنگین، اسکلت فلزی نیز به کار می رود.

مزایا و معایب سوله سنگین

مزایای سوله سنگین عبارتند از:

 • مقاومت بالا در برابر بارش سنگین برف و وزش باد
 • مناسب برای اجرای سازه های کوچک
 • امکان استفاده دوباره قطعات اجرایی
 • نصب به کمک جرثقیل های سقفی
 • مونتاژ و دمونتاژ راحت و سریع

معایب سوله سنگین عبارتند از:

 • دارای وزن بالا به دلیل استفاده از ورق فولادی
 • افزایش وزن سازه با افزایش متراژ
 • عدم امکان افزایش ابعاد دهانه تا حد مشخصی
 • عدم استفاده از سوله سنگین بدون ستون میانی برای متراژهای بالا

در صورت عدم استفاده از استانداردهای جهانی و روش های ساخت مناسب، احتمال کاهش مقاومت دوام سوله وجود دارد. همچنین سازه توانایی تحمل وزن و فشار بالا را از دست می دهد.

مهم ترین تفاوت سوله سبک و سنگین

مقایسه لوله سبک و سنگین

برای بررسی تفاوت سوله سبک و سنگین باید جنبه های مختلف را در نظر بگیریم:

تفاوت در ویژگی ها

یکی از مهم ترین تفاوت های سوله سبک و سنگین، وزن آن ها است. سوله های سبک ساخته شده از تیرورقی وزن کمتری نسبت به سوله های سنگین دارد و با قیمت مناسب تری به فروش می رسد. نکته مهمی که در اجرای سوله های سبک باید در نظر گرفت، مقاومت کم آن ها در محیط های مرطوب است. پس در شرایط پربارش، سوله سنگین جایگزین خوبی شناخته می شود. یکی دیگر از تفاوت ها در ویژگی این دو دسته از سوله، ابعاد و اندازه است. ابعاد سوله وزن، طول و متریال مفید را مشخص می کند و در آخر، قیمت نهایی سوله بیان می شود.

تفاوت در قیمت

یکی از معیارهای مهم در انتخاب و ساخت سوله، هزینه است. مواردی مانند متریال، نوع سوله، طول، ستون، دهانه سوله و ابعاد سوله قیمت آن را مشخص می کند. مهم ترین متریال مصرفی سوله سنگین، فولاد است. از آنجا که قیمت آن دائما با نوسان و افزایش قیمت بازار روبرو می شود، قیمت ساخت سوله سنگین منصفانه نیست. سوله های سبک به دلیل ساختار و اشکال هندسی متفاوت، قیمت بهتری دارند. همچنین متریال پروفیل موجب کاهش قیمت این سازه شده است.

برای مشاوره رایگان قبل از سفارش سوله با ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

در کنار این موارد، حتما به هزینه های جانبی مانند حمل و نقل و برند انتخابی توجه داشته باشید. بهترین راهکار این است که برای ثبت سفارش از تیم های حرفه ای و باتجربه کمک بگیرید. با مراجعه به گروه های شناخته شده، بهترین و باکیفیت ترین خدمات را دریافت و نسبت به کیفیت سازه اطمینان پیدا می کنید.

نتیجه گیری

امروزه از سوله های سبک (خرپایی) استفاده بیشتری می شود. با توجه به مقدار فلزی و قطعاتی که این سوله نیاز دارد هزینه ساخت سوله را به شدت کاهش می دهد. ازطرفی سوله سنگین نیز کاربردهای خودش را دارد. ما پیشنهاد میکنیم ابتدا از یک مشاوره راهنمایی بگیرید؛ شما می توانید برای مشاوره رایگان با شماره ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس گرفته و از متخصصین اعتمادسازه راهنمایی بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷

مشاوره و استعلام قیمت رایگان