سوله انبار

سوله انبار

انبار کردن مواد، محصولات، تجهیزات، دستگاه‌ها و … یکی از کاربری‌های رایج سوله است. از سوله انبار برای نگهداری و مراقبت از تجهیزات و مواد خاصی استفاده می‌کنند. برای ساخت این نوع سوله‌ها باید نکاتی را در نظر داشته باشید. همچنین سوله‌های انبار ویژگی‌هایی دارند که آنها را از سایر سوله‌ها متمایز می‌کند. با این اوصاف هزینه نهایی اجرای این نوع سوله‌ها چقدر خواهد بود؟ در ادامه مطلب طراحی و ساخت سوله انبار را بررسی می‌کنیم.

سوله انبار چیست؟

قیمت سوله انبار

انبار یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین مکان‌هایی است که برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقتی زمینی به انبار تبدیل می‌شود، اعتبار زمین افزایش پیدا می‌کند. هر کدام از انبارها ممکن است کاربری متفاوتی نسبت به دیگری داشته باشند. متراژ هر کدام از سوله‌های انبار هم با توجه به کاربری که دارند متفاوت از دیگری خواهد بود.

برای مشاوره رایگان درباره سوله انبار با شماره ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

معمولا از سوله‌های متراژ بالا برای نگهداری از غلات استفاده می‌کنند. با توجه به سهولت و سرعت اجرای سوله، معمولا از این روش برای انبار استفاده می‌شود. اگر مساحت سازه بسیار زیاد باشد، نمی‌توان از سوله پیش‌ساخته استفاده کرد. روش‌های متعددی برای اجرای سوله وجود دارد که یکی از آنها سوله خرپایی است. این روش برای سوله‌های با متراژ بالا مناسب‌تر است.

بررسی ابعاد موردنیاز برای ساخت سوله انبار

یکی از اصلی‌ترین فاکتورهایی که در ساخت سوله‌های انبار باید مورد توجه قرار گیرد، ابعاد و اندازه سوله است. سوله‌هایی که ابعاد کوچک‌تری دارند، برای نگهداری از تجهیزات و ماشین‌آلات کوچک‌تر مناسب هستند. طبیعتا برای نگهداری از ماشین‌آلات و تجهیزات بزرگ‌تر از سوله‌هایی با ابعاد بزرگ‌تر استفاده خواهد شد. برای ساخت و ساز سوله انبار، باید توجه داشته که یک طبقه باشد. سوله‌ دوطبقه برای انبار معنای خاصی ندارند.

ساخت سوله‌های انبار معمولا به شکل یک طبقه است و موضوع مهم در این حالت، ارتفاع سوله خواهد بود. ارتفاع استاندارد برای سوله انبار تا ۶ متر است. البته این میزان ممکن است با توجه به تجهیزات و وسایلی که در انبار قرار می‌گیرند، بیشتر از ۶ متر هم بشود.

سوله انبار چه ویژگی‌هایی دارد؟

ساخت سوله انبار

یکی از ویژگی‌های مهم این نوع سوله‌ها، برخورداری از ارتفاع استاندارد ۶ متری است. البته این ارتفاع در مواقع خاص می‌تواند متغیر باشد. همچنین سوله‌های انبار باید به صورت یک طبقه باشند. ممکن است سوله‌ها بچه سوله هم داشته باشند که معمولا برای فعالیت‌های دفتری در نظر گرفته می‌شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این نوع سوله‌ها، امکان اجرای از پیش‌ساخته یا دست دوم است. اجرای این نوع سوله‌ها سرعت بالاتری دارد و بسیار مستحکم هم هستند. با این حال هزینه کلی بالاتری هم دارند. به طور کلی سوله انبار نسبت به سایر سوله‌ها با سرعت بسیار بیشتری ساخته می‌شود. می‌توان بعد از ساخت، داخل سوله را به صورت دلخواه شخصی‌سازی کرد.

ساخت سوله انبار چه مزایایی دارد؟

ساخت سوله در سراسر ایران با اهداف مختلفی صورت می‌گیرد. در زمینه انبار، ساخت سوله باعث افزایش اعتبار موقعیت ملک می‌شود. وقتی در زمینی سوله با هدف انبار ساخته می‌شود، ارزش ملک هم بیشتر خواهد شد. از طرف دیگر سوله سازی خیلی راحت و سریع اجرا می‌شود و برای نگهداری از برخی اقلام و تجهیزات بسیار مناسب است.

برای مشاوره رایگان درباره سوله انبار با شماره ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

به جرأت می‌توان گفت که مهم‌ترین مزیت ساخت سوله انبار، جلوگیری از درگیری‌های احتمالی با مراجع ذی‌ربط و قانونی است. با ساخت سوله هیچ نهاد و ارگانی حق دخالت و تصرف در ملک را نخواهد داشت.

منظور از سوله پیش‌ساخته یا دست دوم چیست؟

شرایط سوله انبار

این نوع سوله‌ها از قبل آماده هستند و نصب و اجرای آنها هم بسیار ساده است. سوله انبار پیش‌ساخته نیاز به زمان زیادی برای نصب ندارد و مقاومت بسیار بالایی هم دارد. البته در کنار مزایای زیاد این سوله‌ها، نمی‌توان از معایب آنها هم به سادگی عبور کرد. سوله‌های از پیش ساخته ممکن است ابعاد دلخواه شما را نداشته باشند. همچنین متریال به‌کار رفته در سازه ممکن است برخلاف نیاز شما باشد. از طرف دیگر این نوع سوله‌ها هزینه بسیار بالاتری هم دارند.

برای مشاوره رایگان درباره سوله انبار با شماره ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

برای ساخت سوله انبار، باید شاخص‌هایی را مدنظر قرار دهید. رعایت این شاخص‌ها باعث می‌شود که سوله به شکل استاندارد طراحی و اجرا شود. شاخص‌های سوله استاندارد، عبارت‌اند از:

  • محل اجرای سوله مناسب انبار
  • نوع سوله
  • تعیین کاربری سوله
  • متراژ و ابعاد سوله

رعایت چند نکته مهم در ساخت سوله انبار

قبل از ساخت سوله، ابتدا باید فاکتورهای مهمی در نظر گرفته شوند تا مشکلی ایجاد نشود. برخی از نکاتی که در ساخت سوله‌های انبار باید رعایت شوند به شرح زیر هستند:

  1. موضوع روشنایی باید در اولویت قرار بگیرد؛ البته استفاده از لامپ‌هایی که حرارت ایجاد می‌کنند مناسب نیست. بهتر است تا جای ممکن شرایط برای تابش نور طبیعی در حد مناسب فراهم شود.
  2. پوشش سقف سوله باید بسیار مناسب و مقاوم باشد. همچنین سقف سوله باید به شکلی طراحی شود که تحمل بارهای سنگین را داشته باشد. در صورتی که سقف ضعیف باشد، سازه نشست خواهد کرد.
  3. کف سازه هم باید متریال مناسبی داشته باشد. استفاده از ورق مشبک، آسفالت و … می‌تواند گزینه مناسبی برای سوله انبار باشد.

بررسی هزینه ساخت سوله انبار

هزینه ساخت سوله انبار

موضوع قیمت در ساخت سوله‌های انبار اهمیت زیادی دارد. در مورد سازه‌های فلزی، اسکلت‌بندی، متراژ، نوع متریال، نوع سازه و… باید مورد توجه قرار بگیرد. البته نمی‌توان از عوامل خارجی مثل تورم، افزایش نرخ ارز، افزایش قیمت جهانی آهن و … هم چشم‌پوشی کرد. همه این عوامل روی قیمت نهایی سوله موثر خواهند بود. به طور کلی هزینه و قیمت سوله‌ها به صورت متراژی محاسبه می‌شود.

برای مشاوره رایگان درباره سوله انبار با شماره ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

نتیجه گیری

سوله انبار یکی از انواع سوله‌هاست که کاربری آن نگهداری از مواد و تجهیزات خاص است. این نوع سوله‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند و با سایر سوله‌ها کمی متفاوت هستند. برای مثال سوله‌های انبار باید به صورت یک طبقه ساخته شوند. به هر حال این نوع سوله‌ها هم شرایط خاص خود را دارند. هزینه سوله‌های انباری هم به عوامل مختلفی از جمله متراژ، قیمت آهن، اسکلت‌بندی، نوع سوله و… بستگی دارد. در ساخت این نوع سوله‌ها باید همه عوامل تاثیرگذار روی قیمت در نظر گرفته شوند.

گروه مهندسی اعتمادسازه، ساخت انواع سوله را به صورت تخصصی در سراسر ایران انجام می‌دهد. برای دریافت مشاوره رایگان و خرید سوله می توانید با شماره ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷

مشاوره و استعلام قیمت رایگان