سوله سبک لوله ای

سوله سبک لوله ای

سوله سبک لوله ای، سازه‌ای فلزی است که در بسیاری از پروژه‌ها استفاده می‌شود. این سوله یکی از گزینه‌های محبوب در صنعت سوله‌ سازی است که سقفی به سبک شیب‌دار دارد. معمولاً در زمینه‌هایی که نیاز به دهانه بزرگ است، از این سوله استفاده می‌کنند و تیرها و ستون‌های سوله بر اساس نیاز داخل سازه به کار می‌رود.

برای مشاوره رایگان قبل از سفارش سوله با ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

ساخت سوله لوله ای سبک مزایای زیادی دارد که مهم‌ترین آن کاهش هزینه‌ها است. همچنین به‌عنوان سازه‌ای سبک بدون هیچ مشکلی توسط جرثقیل نصب می‌شود.

نحوه ساخت و اجرای سوله سبک لوله ای

اجرای سوله سبک لوله ای

همان‌طور که از نام این سازه پیدا است، از لوله‌های مختلف برای ساخت آن استفاده می‌شود. جنس لوله‌ها از آلومینیوم و فولاد است که ماندگاری طولانی دارد و بقیه قطعات روی آن قرار می‌گیرد. ستون و رفتر سقف به کمک نگهدارنده و اتصالات اجرا و با خم شدن لوله‌ها، کل سوله پایه‌گذاری می‌شود.

به‌دلیل جایگزین شدن قطعات به‌جای پروفیل، سازه سبک شکل می‌گیرد. ازآنجاکه استحکام لوله نسبت به پروفیل کمتر است، در مکان‌های خاص از این سازه استفاده می‌شود و توجه به میزان تحمل وزن سقف بسیار اهمیت دارد.

ویژگی‌های مهم سوله سبک

سوله سبک با ویژگی‌های زیر طراحی می‌شود:

  • این سوله وزن سبکی دارد و با قابلیت اجرا توسط جرثقیل تولید می‌شود.
  • در ساخت سوله سبک آهن کمتری به کار می‌رود و نسبت به سازه‌های دگیر ۵۰ درصد در سازه و ۳۰ درصد در اجرای فونداسیون قیمت کمتری دارد.
  • در مواقعی که دهانه سوله کمتر از ۷۰ متر باشد، امکان ساخت ان بدون ستون وسط امکان‌پذیر است.
  • اجرای آن طبق استانداردها و نکات اصولی ضروری است.
  • پایداری و مقاومت سازه در برابر عوامل طبیعی بسیار اهمیت دارد.
  • اتصالات به کمک پیچ و مهره انجام می‌شود و نیازی به جوشکاری نیست.
  • امکان استفاده از بلوک یا آجر برای دیواره‌های سوله وجود دارد. همچنین در سقف سازه از ورق‌های سبک و مستحکم استفاده می‌شود.

برای مشاوره رایگان قبل از سفارش سوله با ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

مزایای استفاده از سوله سبک

سوله‌های لوله ای با ساختار زیبا و خاص مزایای زیادی دارد:

قیمت مناسب

این سازه طراحی ساده‌ای دارد و با قطعات ارزان‌تر ساخته می‌شود. به همین خاطر، با هزینه کمتر قابل اجرا است. همچنین به‌دلیل سبک بودن لوله‌ها و استفاده کمتر از آهن به‌عنوان ایده‌ای مقرون‌به‌صرفه به حساب می‌آید.

امکان جابه‌جایی سوله

بیشتر سوله‌ها امکان جابه‌جایی را دارند. همان‌طور که نصب می‌شوند، به همان شکل نیز قطعات از یکدیگر جدا شده و در محل جدید سوار قابل نصب هستند. سوله لوله ای نیز به‌راحتی به محل جدید منتقل می‌شود و احتمال آسیب‌دیدگی آن بسیار کم است. البته برای انجام این کار باید در نظر بگیرید این سوله مناسب شرایط جدید است یا خیر.

نصب سریع

از دیگر دلایلی که موجب پرطرفدار بودن این سوله شده است، نصب سریع آن است. بخش‌های مختلف سازه خیلی سریع روی هم سوار می‌شوند و زمان کمتری برای نصب آن‌ها نیاز است.

اشغال فضای کمتر

نبود ستون‌های لوله ای منفرد در اجرای سوله، موجب اشغال فضای کمتر شده است.

ظاهر زیبا

یکی دیگر ویژگی‌های چشمگیر سوله سبک، طراحی قوسی شکل آن است که از نظر ظاهری، زیبا و خاص به نظر می‌رسد.

برای مشاوره رایگان قبل از سفارش سوله با ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

معایب سوله سبک

قیمت سوله سبک لوله ای

بر اساس محدودیت کمی که در ساخت سوله‌های سبک وجود دارد، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند از این سازه استفاده کنند. اما هر سازه‌ای در کنار مزایا، معایبی نیز دارد. یکی از مهم‌ترین محدودیت‌ها در ساخت این سازه، عدم اجرای آن در دهانه‌های کوچکتر از ۱۸ متر است. زیرا ساخت چنین سوله ای با دهانه کوچک هزینه بیشتری نسبت به سوله‌های تیرورقی خواهد داشت. اما برای سوله‌های بیشتر از ۱۸ الی ۲۲ متر کاملاً مناسب و برای ساخت دهانه‌های بالاتر از ۲۲ نسبت به سوله‌های سنگین قیمت بیشتری پیدا می‌کند.

در واقع در ساخت سوله سبک باید بدانید که با افزایش ابعاد دهانه، وزن سازه افزایش می‌یابد. درحالی‌که اجرای فنداسیون و دیوارهای آن به هزینه کمتری نیاز دارد.

ارتفاع استاندارد سوله سبک

یکی از مهم‌ترین موضوعات در اجرای سوله، انتخاب ابعاد آن است. ابعاد این سازه باید با توجه به نیاز کاربر انتخاب شود و این ویژگی وزن آهن مورد استفاده در ساخت آن را تعیین می‌کند. ارتفاع سوله سبک نیز مهم‌ترین بخش در انتخاب ابعاد آن است. زیرا دهانه انتخاب‌شده و ارتفاع آن میزان آهنی که قرار است در ساخت اسکلت به کار رود را مشخص می‌کند. با تعیین ارتفاع سوله، ابعاد ورق به حالت استاندارد برش می‌خورد و نیاز کاربری بدین شکل رفع می‌شود.

حداکثر دهانه سوله سبک لوله ای می‌توان به طول ۱۰۰ متر باشد. این ارتفاع برای سوله‌های چادر وزن کم مناسب است و با انتخاب این سبک، امکان بزرگ شدن دهانه وجود دارد. چنین سوله‌هایی فضای مناسب برای وسایل حمل و نقل صنعتی بزرگ را فراهم می‌کند و حتی برای آشیانه هواپیما و سالن‌های ورزشی انتخاب خوبی به حساب می‌آید.

طول عمر سوله لوله ای

اگر سوله به‌صورت اصولی و صحیح ساخته شود، بیش از ۳۰ سال عمر می‌کند. در حالت کلی، طول عمر سازه به عوامل مختلف مانند خاک، طراحی، اجرای صحیح، شرایط محیطی و فلزات مورد استفاده بستگی دارد. هرچه توجه به نکات مراقبتی کمتر باشد، احتمال آسیب‌دیدگی سازه نیز افزایش می‌یابد.

برای مشاوره رایگان قبل از سفارش سوله با ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

چرا سوله‌های سبک محبوبیت زیادی دارند؟

ساخت سوله سبک لوله ای

با پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزۀ مهندسی، بسیاری از افراد به اجرای سازه‌های ازپیش‌ساخته‌شده یا بدون نیاز به ستون‌های میانی روی آوردند. سوله سبک لوله ای نیز جز سیستم‌های سبک و با طراحی خاص است که در کمترین زمان اجرا می‌شود. متخصصان به کمک قابلیت‌های منحصربه‌فرد این سازه توانستند محیط مناسبی را ایجاد کنند و با استفاده از آن به نیازهای جدید پاسخ دهند. به‌دلیل اسکلتی بودن سازه، امکان اجرای اشکال مختلف استاندارد وجود دارد و در آخر، سازه‌ای مستحکم و کاربردی پایه‌گذاری می‌شود.

نتیجه‌گیری

برای بهره‌مندی از سوله سبک می‌توانید از تیم‌های مجرب و حرفه‌ای کمک بگیرید و ساخت اصولی سوله را زیر نظر افراد متخصص پیش ببرید. گروه مهندسی اعتمادسازه با عملیاتی کردن صدها پروژۀ سوله‌ سازی در سال‌های متمادی، از قابل اعتمادترین و موفق‌ترین شرکت‌های سوله‌ سازی در ایران به شمار می‌رود. برای اطلاع از قیمت سوله سبک لوله ای، ابتدا باید نیازها و مشخصات سوله را مشخص کنید، سپس می‌توانید از طریق شماره‌تلفن ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷، با مشاوران ما در اعتمادسازه تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷

مشاوره و استعلام قیمت رایگان