...
سوله سبک

سوله سبک چیست؟

سوله سبک معمولاً برای احداث مجتمع‌های تولیدی و مراکزی که نیاز به ساخت مقر (فضای پوشیده) در مدت‌زمان کوتاه دارند استفاده می شود. کدام سوله‌ها در دسته‌بندی سوله سبک قرار می‌گیرند؟ آیا سوله سبک استاندارد خاصی دارد؟ نحوه اجرای آن توسط شرکت‌های مختلف سوله سازی با یکدیگر متفاوت خواهد بود؟ خوب باید عرض کنیم به آن دسته از سوله‌ها که نسبت به مدل‌های مشابه وزن کمتری دارند سبک گفته می‌شود.

سقف سوله‌های سبک به شکل شیب‌دار طراحی خواهد شد. به‌طورکلی این نوع از سوله‌ها مزایا و امتیازات زیادی را ایجاد می‌کنند و به همین دلیل در ایران نیز بسیار محبوب هستند. در نتیجه اگر قصد ساخت سوله را دارید باتوجه‌به نیازسنجی که معمولاً پیش از سفارش کار انجام می‌گردد. شرکت سوله سازی می‌تواند به شما یک سوله سبک را پیشنهاد کند.

فاکتورهای اساسی و مهم زیادی وجود دارد که باعث می‌شود مشتریان به انتخاب سوله سبک روی آورند. اما این دلایل چیست؟ اگر بخواهیم برجسته‌ترین رکن که موجب انتخاب سوله سبک می‌شود را شرح دهیم، باید عرض کنیم که ارزان قیمت بودن است. چون معمولاً در ساخت سازه‌هایی بتنی و فلزی در ابعاد سوله‌ ها شما نیاز به‌صرفه هزینه بالایی دارید. در نتیجه وقتی از نوع سبک استفاده می‌کنید هزینه‌ها بسیار کاهش می‌یابد.

مزایای استفاده از سوله سبک

سوله سبک چیست

از جمله اصلی‌ترین ویژگی‌هایی که سبب می‌شود سوله سازی سبک هنوز هم در دنیا محبوب باشد. می‌توان به امکان تعیین نوع کاربری و ابعاد در رنج‌های مختلف مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی، تعیین ارتفاع و محل پروژه متناسب با نیاز و امکان راه‌اندازی و اجرای سوله در بیشتر جغرافیایی اشاره کرد.

هزینه پایین سوله سبک

سوله سازی به روش سبک هزینه کمتری نسبت به سوله سنگین دارد. بر اساس برآوردهای نسبی مشخص شده است که نصب سوله‌های سبک تا چیزی حدود ۳۵ درصد از هزینه‌های نهایی شما در احداث یک پروژه اسکان می‌کاهد. البته این هزینه به تکنولوژی ساخت، اعتبار شرکت و همین‌طور مواد اولیه مورداستفاده و مهندسی نیز بستگی دارد.

مقاومت خوب سوله سبک

قطعاً مقاومت سوله‌های سبک به‌اندازه نمونه‌های سنگین نیست. اما به‌طورکلی باتوجه‌به این که محاسبات حین ساخت این‌گونه سوله‌ها با نرم‌افزار انجام می‌شود. در وضعیت‌های مختلف آب‌وهوایی و شرایط خاص و حتی زلزله پایداری این نوع از سوله به نسبت خوب است. در واقع فلز اضافه استفاده نمی‌شود.

نصب سریع و آسان سوله سبک

برای کسانی که قصد راه‌اندازی سوله را دارند قطعاً پس از قیمت یکی از اصول کلیدی، نصب فوری می‌باشد. درصورتی‌که نیاز به نصب فوری سوله دارید. توجه کنید که این پروژه ابتدا در شرکت طراحی و ساخته و سپس به موقعیتی که شما می‌خواهید منتقل می‌شود. عموماً برآورد می‌شود که سوله هزارمتری تا ۱۰ یا ۱۵ روز بسته به متریال قابل راه‌اندازی و نصب خواهد بود. بهتر است که در هنگام نصب آن عجله نشود.

سوله سبک خرپایی چیست؟

یکی از سوله‌هایی که در دسته‌بندی سبک قرار می‌گیرد سوله خرپایی می‌باشد. به‌طورکلی به سوله‌هایی گفته می‌شود که از جنس فلز، سقف‌هایی متفاوت شامل مدل‌های قوسی و حتی شیب‌دار هستند. این نوع سوله‌ها وزن کم و ظاهر متنوعی دارند و به طور معمول و بخصوص در ایران برای پوشش سقف قادر خواهید بود از ساندویچ پانل سقفی و دیواری، ورق گالوانیزه با بهره‌گیری از عایق پشم‌شیشه جهت حفظ برودت و یا آلوزینک استفاده کنید.

البته ورق سقفی نیز قابل‌استفاده خواهد بود و شما می‌توانید در مواردی که برایتان دیوار اهمیت زیادی دارد از آجر و سیمان استفاده کنید. معمولاً این روش وقت و هزینه ساخت سوله را بالا می برد و خیلی از آن استقبال نمی‌شود.

چرا از سوله سبک استفاده کنیم؟

محل قرارگیری یک سوله سبک در زمین

کمی بالاتر در مورد مزایای سوله سبک اشاره کردیم. اما شاید هنوز برای مشتری قانع‌کننده نباشد که این نوع سازه را انتخاب کند. خوب حق دارد. ممکن است به او پیشنهاد شده باشد که از سوله‌های سنگین و سوله تیرورقی که معمولاً اولین گزینه بسیاری از شرکت‌ها است استفاده کند. خوب شما در این روش ساخت محدودیت خاصی در ابعاد دهانه نخواهید داشت.

علاوه بر هزینه ساخت، هزینه نصب و راه‌اندازی آن نیز بسیار کم تر خواهد بود. قیمت تمام شده اسکلت آن نیز به نسبت دیگر روش‌ها به‌مراتب پایین‌تر است. از طرفی شما قادر خواهید بود که در روش سوله سازی سبک چند بار آن را مونتاژ و یا دوباره از هم جدا کنید و در محلی دیگر مورداستفاده قرار دهید.

برای نمایشگاه‌های فصلی و راه‌اندازی موقت یک مکان سرپوشیده، قطعاً سوله سازی سبک بهترین راهکار است. در نهایت این سوله‌ها به‌راحتی توسط جرثقیل قابل نصب خواهند بود و در ساخت آن‌ها می‌توانید از جدیدترین متدهای روز استفاده کنید. ازطرفی دیگر لرزش و ارتعاش روی این سوله‌ها، البته اگر باکیفیت بالا ساخته شوند تأثیر به‌مراتب کمتری خواهد داشت.

کاربرد سوله سبک چیست؟

کاربرد سوله سبک در مرغداری و ...

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین نمونه از سوله سبک، سوله خرپایی می‌باشد. ازاین‌رو می‌توان از انواع سوله‌های سبک در ساخت مکان های زیر استفاده کرد:

  • تالارهای پذیرایی و مهمانی
  • اردوگاه‌ها و مقررهای نظامی
  • سالن‌ها و شرکت‌های صنعتی و بسته‌بندی
  • تعمیرگاه ماشین‌آلات و هواپیماها، خودروهای سنگین و تعمیرگاه
  • بیمارستان‌های صحرایی و اضطراری
  • انبار کارخانه‌ها و شرکت‌های تولیدی، مزارع کشاورزی، پرورش انواع گل‌وگیاه زینتی و قارچ، مرغداری و سوله‌های پرورش انواع گونه‌های جانداری
  • استخرهای سرباز و سرپوشیده
  • کشتی‌سازی

استفاده کرد. توجه کنید که با بررسی موقعیت مکانی نیاز است که تدابیری پیش از ساخت سوله اندیشیده شود. در غیر این صورت قطعاً پروژه شما دچار مشکل خواهد شد. مثلاً شرایط ساخت سوله در استان‌های شمالی با مرکز و یا جنوب متفاوت است. حتی در ساخت شل‌ترهای متحرک، شهربازی در پارک‌ها و سالن‌های بزرگ سردخانه نیز از سوله سبک استفاده کرد.

مراحل ساخت سوله سبک

مراحل ساخت و ساز سوله سبک

هر شرکت ساخت سوله برای فعالیت و احداث پروژه نیاز به مجوز از نهادهای دولتی دارند. درصورتی‌که شرکتی این مجوزها را دریافت نکند. احتمالاً در صورت بروز مشکل عملیات پیگیری جرم و تخلف نیز برای مشتری بسیار سخت خواهد بود. ضمن این که مهندسین و افراد متخصص و باتجربه‌ای برای ساخت سوله دوره‌های تحصیلی را می‌گذرانند و در این وضعیت اگر تجربه و تخصص تلفیق شود ما می‌توانیم مطمئن شویم که نتیجه نهایی به نفع مشتری خواهد بود.

برای ساخت یک سوله نیاز به ارزیابی، محاسبات فنی و کیفی و همین‌طور نیازسنجی خواهد بود. اولین مرحله عقد قرارداد خواهد بود. در قرارداد تمامی توضیحات لازم، از قبیل نحوه محاسبات، طراحی نقشه‌ها و استانداردهای به کار گرفته، مدل فونداسیون و حتی پوشش سقف سوله ذکر می‌شود.

درست مانند قولنامه‌ای که شما برای خرید ماشین یا ملک عقد می‌کنید. پس از آن شرکت نقشه سوله سبک را به کارفرما تحویل می‌دهد. این خود زمانی مشخص لازم دارد که نقشه به‌درستی طراحی شده و تمامی نقوص آن با بررسی‌های مداوم برطرف شود.

در ادامه کارفرما پروسه ساخت فونداسیون را شروع کرده و در همین وضعیت سازه فلزی نیز کم‌کم در کارخانه طراحی و ساخته خواهد شد. پس از آن فونداسیون سوله کاملاً برای نصب در محل آماده می‌شود. اما این تازه شروع کار است.

خرید مصالح فلزی و اجرای سوله‌های سبک

پس از این که فونداسیون برای اجرا آماده می‌شود. خرید مصالح فلزی از سوی شرکت انجام خواهد شد. شرکت باید در این مورد با شما مشورت کند و از استانداردترین و بهترین نوع آن استفاده کند. مرحله بعدی مربوط به اجرای سوله در کارخانه خواهد بود. قطعات برش داده شده، ساخته و برای اتصال به هم در کنار یکدیگر قرار داده می‌شوند. حالا نیاز است که تمامی بخش‌ها به‌خوبی تمیزکاری شده، زنگ‌زدگی‌ها از بین برود و رنگ‌آمیزی گردد.

نوع رنگ سوله نیز بر اساس سفارش‌دهنده پروژه می‌تواند متغیر باشد. در ادامه قطعات سوله آماده شده و به‌صورت کاملاً استاندارد بارگیری می‌شوند. سپس توسط خودرو به محل موردنظر ارسال می‌گردند و در نهایت پس از اجرای فونداسیون و ساخت سازه نوبت به نصب آن می‌رسد و لازم است که نصب بادقت زیاد و سرهم‌بندی محکم انجام شود.

عدم نصب سوله بادقت بالا و رعایت اصول ایمنی می‌تواند در آینده مشکلات زیادی را برای شما ایجاد کند و در ساده‌ترین حالت باعث می‌شود که سقف سوله شما فروبریزد. این علاوه بر ضررهای مالی می‌تواند موجب بروز خسارات جانی نیز شود.

سقف سوله‌های سبک

سقف سوله سبک چطور ساخته می شود

در ادامه که سوله بر اساس نقشه و طرح از پیش ایجاد شده در محل نصب می‌شود و از استحکام آن اطمینان حاصل خواهد شد. نوبت اجرای پوشش سقف خواهد رسید. خوب سقف اهمیت زیادی دارد و متناسب با بودجه سفارش‌دهنده و همین‌طور موضوع شرایط جغرافیایی و آب‌وهوایی انتخاب می‌شود. پس از این که پوشش سقف انتخاب شد. معمولاً شرکت‌های سوله سازی به شما اجازه انتخاب پوشش نیز می‌دهند. اما قیمت آن را افزایش می‌دهند. در این مورد نیز بهتر است اطلاعات لازم را کسب کنید.

اگر شرکت سوله سازی قیمت را بالاتر گفت خودتان می‌توانید پوشش سقف را تهیه کرده و یا این که به شخص دیگری سفارش دهید تا آن را اجرا کند. بهتر است که هر کاری را به شخص متخصص بسپارید. متأسفانه بسیاری از شرکت‌ها این قابلیت را ندارند که صفر تا صد سوله سازی سبک را انجام دهند. در نتیجه شما را مجبور به‌صرف هزینه‌های اضافه و واسطه بازی می‌کنند. نگران نباشید. هیچ خطری سوله شما را تهدید نمی‌کند و خیلی متریال‌های تولید شده در داخل ایران از نظر کیفیت با یکدیگر متفاوت نیستند.

در نهایت شما چند انتخاب محدود برای پوشش سقف سوله سبک خواهید داشت. پس از مرحله نصب سقف نوبت به دیوارکشی، کف‌سازی و همین‌طور نصب درب و پنجره می‌رسد. البته تأسیسات نیز بسته به نیاز مشتری قابل نصب خواهد بود و روی سوله‌ها بر اساس اطلاعاتی که نخست از شما دریافت شده است. محل‌هایی برای سیستم‌های برقی و یا حتی لوله‌کشی و … در نظر گرفته می‌شود.

سوله سبک دست‌دوم

شاید وقتی در اینترنت در حال جستجوی برای یافتن یک شرکت سوله سازی معتبر هستید. با مراکزی روبرو می‌شوید که ادعا می‌کنند خدمات ساخت سوله سبک دست‌دوم با قیمت به‌مراتب پایین‌تر را به شما ارائه می‌دهند. این ادعا از پایه و اساس اشتباه است.

چون معمولاً سوله‌های دست‌دومی که در بازار یافت می‌شود مگر در موارد محدود از مواد اولیه بی‌کیفیت و ضایعات فلزی ساخته می‌شوند و قطعاً استاندارد نیستند. از طرفی اگر حتی قصد تهیه سوله دست‌ دوم را دارید باید توجه کنید که نیاز است استاندارد و کیفیت آن حتماً توسط یک مرجع معتبر و یا شرکت واسط مورد بررسی قرار بگیرد.

در غیر این صورت هیچ اطمینانی نیست که بتوانید برای احداث سوله مجوزهای لازم را اخذ کنید و این که آیا سوله شما در برابر ارتعاشات و برودت عملکرد و مقاومت خوبی دارد، یک پرسش بی‌پاسخ خواهد بود. فراتر از آن سعی کنید حتماً اصالت مواد اولیه مورداستفاده در ساخت سوله سبک را بررسی کنید.

نتیجه‌گیری

در نهایت این پرسش ایجاد می‌شود که با وجود این‌همه مزایا، عیب این نوع سوله سازی چیست و چرا در برخی موارد افراد ترجیح می‌دهند سوله‌های تیرورقی و یا حتی سوله یو بی ام انتخاب و سفارش دهند. ببینید تفاوت اصلی آن‌ها در احداث با دهانه ۱۸ متر و کم تر است. در این وضعیت معمولاً پروژه برای سفارش‌دهنده خیلی گران خواهد شد. حتی هزینه آن به نسبت سوله تیرورقی که نمونه‌ای سنگین است بالاتر بوده؛ ولی اگر قصد ساخت سوله سبک با دهانه بزرگ‌تر از ۱۸ متر را دارید. با بررسی قیمت‌ها ناگزیر خواهید بود که سوله سبک یا خرپایی را استفاده کنید.

و در نهایت نمونه خرپایی که یک سوله سبک است در مدل‌های قوسی، مسطح و شیب‌دار قابل انتخاب می‌باشد. این بستگی به خواسته کارفرما و نظر مجری طرح سوله خواهد داشت. استفاده از سوله‌های سبک هم موجب صرفه‌جویی در هزینه و وقت می‌شود. ضمن این که صرفه‌جویی در استفاده از فلزات در زمان ساخت سوله باتوجه‌به وضعیت بازار یک نکته اساسی است. پس اگر قصد ساخت سوله‌های سبک و بهینه را دارید. بهتر است که با یک شرکت معتبر ارتباط برقرار کرده و از آن‌ها نمونه کار بخواهید. درصورتی که قصد سفارش سوله سبک به قیمت ارزان را دارید می توانید از متخصصان اعتمادسازه کمک بگیرید، کافیست با شماره ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ در تماس باشید.

2 دیدگاه دربارهٔ «سوله سبک چیست؟»

    1. سلام و وقت بخیر، پیام شما برای تیم بازرگانی ارسال شد و به زودی باهاتون تماس میگیرن.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷

مشاوره و استعلام قیمت رایگان

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.