سوله مرغداری

سوله مرغداری

سوله مرغداری برای این کسب و کار کاملاً ضروری است و با توجه به حساس بودن نگهداری از انواع جوجه ها چه جوجه های گوشتی و چه جوجه های تخم گذار، هر مرغدار نیازمند شرایط مکانی خاصی است تا بتواند بهترین نگهداری را از جوجه ها داشته باشد. سوله مرغداری بهترین مکانی است که می توانیم از آن برای نگهداری و پرورش جوجه ها استفاده کنیم. سوله سازی مرغداری دارای انواع متنوعی هستند و هر یک برای مقاصد خاصی مورد استفاده قرار میگیرند. به علاوه هر یک از این انواع سوله ها از نظر قیمتی هم با دیگری متفاوت هستند. در ادامه بیشتر در مورد ساخت سوله مرغداری، انواع و قیمت آنها صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

روش ساخت سوله مرغداری

ساخت سوله مرغداری

سوله مرغداری دارای انواع مختلفی است که از جمله آنها می توانیم سوله مرغداری گوشتی، سوله مرغداری دو طبقه و همینطور سوله سبک مرغداری را نام ببریم. برای طراحی و ساخت این سازه ها از روش های مختلفی بهره گرفته می شود که به شرح زیر هستند:

  1. ساخت سوله مرغداری با تیرورق های سینوسی
  2. ساخت سوله مرغداری با تیرورق به صورت سنتی
  3. ساخت سوله مرغداری به روش سوله یو بی ام (UBM)

در ادامه کمی بیشتر در مورد این سوله ها و قیمت ساخت آنها و تفاوت هایشان صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

ساخت سوله مرغداری با تیرورق های سینوسی

 یکی از مشخصه های بارز این دست سوله ها را می توان صرفه جویی در مصرف فولاد به شمار آورد. البته که در عین بهینه سازی مصرف این متریال استحکام و مقاومت سوله مورد نظر و سازه آن تمام و کمال حفظ شده و از این نظر هیچ موردی وجود ندارد. با توجه به این مصرف صرفه جویی شده فولاد در این نوع از سوله های مرغداری قطعا شاهد کاهش قیمت آنها نیز خواهیم بود.

پس اگر به دنبال سوله ارزان هستید می توانید این نوع از سوله مرغداری را انتخاب کنید. دقت کنید قطر دهانه این سوله های مرغداری که با تیر ورق سینوسی ساخته می شود از ۱۸ متر بیشتر است. لذا اگر به سوله هایی با این قطر دهانه و بالاتر از آن نیاز دارید می توانید سفارش طراحی و ساخت سوله تیرورقی سینوسی را بدهید.

ساخت سوله مرغداری با تیرورق به صورت سنتی

اگر از نظر بودجه هیچ محدودیتی ندارید می توانید از این روش ساخت سوله مرغداری بهره ببرید. چرا که هزینه ساخت سوله به این روش به شدت بالاست و اصلا اقتصادی و مقرون به صرفه به شمار نمی آید. نکته مهم این است برای طراحی و ساخت سوله های یو بی ام می بایست شرایط خاصی حاکم باشد و نمی توان در همه حال از آنها استفاده کرد.

ساخت سوله مرغداری به روش سوله یو بی ام (UBM)

 یکی دیگر از روش های ساخت سوله مرغداری که به صورت سنتی از گذشته تا بحال هم مورد استفاده قرار می گیرد استفاده از تیر ورق است. هزینه هایی که برای طراحی و ساخت این سوله سازی وجود دارد در مقایسه با دو روش قبلی بسیار بالاتر هستند. اما اگر فکر می کنید به همان نسبت هم شاهد کیفیت بالاتری هستید باید بگوییم اشتباه می کنید. چرا که این هزینه های بالا ناشی از تکنیک ها و روش های ساخت سنتی و قدیمی است که هزینه بر هستند.

در واقع با توجه به این قدیمی بودن نحوه ساخت این سوله ها، برای این که یک سوله استاندارد با سطح مقاومت و مطابق آیین نامه های مقررات ساختمان برسد لازم است تا متریال زیادی (همان فولاد) مورد استفاده قرار گیرد. همین موضوع هم سبب افزایش هزینه ها و قیمت ساخت سوله مرغداری خواهد شد.

چند نکته مهم در طراحی و ساخت سوله های مرغداری

سفارش سوله مرغداری

سوله های مرغداری از بخش های مختلفی تشکیل شده اند. برای هر بخش و هرپارامتر اگر محاسبات به درستی انجام شوند و طراحی ها به بهترین نحو ممکن صورت گیرند قطعا علاوه بر استحکام و مقاومت سازه نهایی شاهد بهینه سازی هزینه ها و کاهش قیمت ساخت هم خواهیم بود. در ادامه چند نکته مهم در رابطه با ساخت سوله های مرغداری و پارامترهای مختلف انها را با هم میبینیم:

  1. پوشش سقف سوله
  2. ارتفاع درنظر گرفته شده
  3. ابعاد سالن سوله

در ادامه توضیحات را می خوانید.

پوشش سقف سوله

معمولا سقف های مرغداری ها با شیب معمولی رو به کمی طراحی می شوند و بیشتر سقف ها حالت قوسی دارند. در مقابل مهم است که این سقف ها به خوبی در برابر عوامل جوی مانند برف، باد، باران و … مقاوم و مستحکم باشد و آسیبی نبینند. به علاوه استفاده از عایق حرارتی هم برای سقف ها الزامی است تا دمای داخل مرغداری کاملا حفظ شده و گرما به بیرون نفوذ نکرده یا سرما به داخل نیاید. معمولا ارزان‌ترین متریال برای عایق سقف مرغداری ها پشم شیشه پلاست است که کاملا اقتصادی هم هست.

ارتفاع درنظر گرفته شده

معمولا ارتفاع سالن سوله های مرغداری را نه خیلی بلند و نه خیلی کوتاه انتخاب می کنند. چون هر یک از این ارتفاع ها می تواند مشکلات خاص خود را در بر داشته باشد. در عوض این ارتفاع بر اساس محاسبات دقیقی که طراح انجام می شود انتخاب خواهد شد. از جمله پارامترهایی که در این محاسبات دخیل بوده و در نظر گرفته می شوند می توانیم به تهویه مطبوع و نظافت و همینطور استریل و ضدعفونی کردن فضا اشاره کنیم.

ابعاد سالن سوله

یکی دیگر از مهمترین پارامترهایی که در ساخت سوله های مرغداری مطرح می شوند ابعاد آن‌ها هستند. این ابعاد عموما با در نظر گرفتن فاکتور هایی مانند وضعیت جوی منطقه، مشخصه هایی که برای زمین سوله مطرح هستند و سایر مواردی از این دست تعیین می شوند و سپس سوله مورد نظر با این ابعاد طراحی خواهد شد و پیاده سازی می شود. معمولا استاندارد ابعادی که برای سوله مرغداری مطرح می شود عرض دست کم ۱۲ متری و طول دست کم ۷۵ متری است.

نتیجه گیری

سوله مرغداری با توجه به منطقه آب و هوایی می تواند متفاوت باشد. همچنین بودجه ای که برای این نوع سوله انتخاب کرده اید می تواند در کیفیت آن بسیار تأثیرگذار باشد. اعتمادسازه یکی از مجری های ساخت و ساز سوله مرغداری در ایران است که می توانید برای اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷​ در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷

مشاوره و استعلام قیمت رایگان