ساخت سوله بوقلمون

سوله پرورش بوقلمون

پرورش دام و طیور از قدیم‌الایام رونق داشته و مورد توجه تولیدکنندگان مختلف قرار گرفته است. با توجه به نیاز بازار به این نوع محصولات و استقبال مردم، تولیدکنندگان با انگیزه بیشتری به سمت این نوع فعالیت‌ها می‌روند. پرورش بوقلمون یکی از این نوع فعالیت‌هاست که سود بسیار بالایی هم دارد.

برای مشاوره رایگان درباره سوله پرورش بوقلمون با شماره ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

برای پرورش بوقلمون می‌توان از انواع سوله ها استفاده کرد. اما سوله پرورش بوقلمون باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ مزایای استفاده از این نوع سوله‌ها چیست؟ هزینه نصب و اجرای سوله بوقلمون چقدر است؟ در مطلب پیش رو، به بررسی این مطالب می‌پردازیم.

درباره پرورش بوقلمون چه می‌دانید؟

ساخت سوله پرورش بوقلمون

بوقلمون یکی از محبوب‌ترین جاندارانی است که در کشور ما هم طرفداران زیادی دارد. گوشت بوقلمون مزایای بسیار زیادی دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد به استفاده از آن روی آورده‌اند. با توجه به استقبال از گوشت بوقلمون در بازار، تولیدکنندگان هم به فکر عرضه گوشت بوقلمون افتاده‌اند که یکی از دلایل افزایش تقاضای ساخت سوله پرورش بوقلمون، همین موضوع است.

برای مشاوره رایگان درباره سوله پرورش بوقلمون با شماره ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

چرخه راه‌اندازی پرورش بوقلمون و عرضه آن به بازار در ظاهر کمی سخت به‌نظر می‌رسد، اما با توجه به ارزش زیاد این گوشت و تقاضای بالای آن در بازار، ارزش قابل توجهی دارد. در مورد شروع پرورش بوقلمون، باید برخی نکات از جمله تغذیه، محل استراحت، محل تغذیه، هوای محیط و … مورد توجه قرار بگیرد. به هر حال بوقلمون یکی از حیواناتی است که شرایط زیستی حساسی، به‌خصوص از تولد تا بلوغ دارد.

سوله پرورش بوقلمون چه ویژگی‌هایی دارد؟

سوله پرورش بوقلمون

در صورت ساخت این نوع سوله، باید برخی نکات مورد توجه قرار بگیرند. با توجه به حساسیت بالای این جاندار در برابر انواع ویروس و آلودگی‌ها، باید شرایط محیطی برای نگهداری از آن فراهم شود. از جمله این که فضای سوله باید کاملا ایمن و بهداشتی باشد. ساخت سوله یکی از بهترین روش‌ها برای نگهداری و پرورش بوقلمون محسوب می‌شود. در ادامه مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع سوله‌ها را بررسی می‌کنیم.

۱. سوله باید عایق باشد

اولین و مهم‌ترین نکته در راه‌اندازی این نوع سوله، عایق بودن فضای خارجی و داخلی است. فضای داخلی سوله باید کاملا ضدعفونی و ایزوله باشد تا آسیبی متوجه بوقلمون‌ها نشود. معمولا از سوله سبک برای پرورش بوقلمون استفاده می‌کنند. سوله‌های سبک را می‌توان در ابعاد بزرگ و کوچک ساخت. این نوع سوله‌ها هزینه ساخت و اجرای بسیار کمتری هم دارند. به همین دلیل بیشتر مورد توجه کارفرماها قرار می‌گیرند.

۲. سوله باید فضایی باز داشته باشد

بوقلمون باید فضای مناسبی برای حرکت و رشد داشته باشد. به همین دلیل سوله‌ای که در نظر گرفته می‌شود، باید فضای مناسبی در اختیار این پرنده قرار دهد. بوقلمون برای رشد و تکامل به حرکت در فضای باز نیاز دارد. همچنین باید نور خورشید به اندازه برای آن تأمین شود. البته باید توجه داشت که قرارگیری در فضای باز، باعث بروز آلودگی و مریضی آنها نشود.

۳. سوله باید تهویه مناسب داشته باشد

هوا در سوله پرورش بوقلمون، باید به صورت دائم در جریان باشد. این هوای تازه باعث می‌شود که کیفیت نگهداری از بوقلمون هم افزایش پیدا کند. تهویه مناسب باعث انتقال هوای گرم و نامطبوع به بیرون می‌شود. همین موضوع شرایط را برای رشد و تکامل بوقلمون فراهم می‌کند. همچنین در این شرایط حشرات، ویروس‌ها و سایر آلودگی‌ها به داخل سوله جذب نمی‌شوند.

مزایای ساخت سوله سبک برای پرورش بوقلمون

سوله بوقلمون

همانطور که اشاره شد، ساخت سوله سبک برای پرورش بوقلمون بسیار رایج است و خبر خوش اینجاست که ساخت و اجرای این نوع سوله‌ها از نظر اقتصادی هم بسیار به‌صرفه است. نصب این سوله‌های مزایای زیادی به همراه خواهد داشت.

برای مشاوره رایگان درباره سوله پرورش بوقلمون با شماره ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

اولین و مهم‌ترین برتری این نوع سوله‌ها نسبت به سایر انواع سوله، وزن کمتر آنها به دلیل استفاده کمتر از مصالح و فولاد است. وقتی میزان استفاده از فولاد و بتن کمتر شود، هزینه کلی ساخت سوله هم کاهش پیدا می‌کند. به همین دلیل ساخت سوله‌های سبک نسبت به سوله سنگین هزینه بسیار کمتری دارد. سوله‌های سبک قوسی را هم می‌توان ارزان‌ترین نوع سوله پرورش بوقلمون دانست.

سوله سبک با وجود وزن کمی که دارد در برابر عواملی مثل زلزله، وزش باد شدید و … مقاومت قابل توجهی دارد. با توجه به مزایایی که استفاده از این نوع سوله‌ها دارد، اغلب کارفرماها به استفاده از آنها روی می‌آورند.

سوله خرپایی برای پرورش بوقلمون

یکی از انواع سوله‌های سبک، سوله خرپایی است که از آنها برای پرورش دام، برپایی نمایشگاه و … استفاده می‌شود. تمرکز اصلی در طراحی و ساخت این نوع سوله‌ها، پهنا و دهانه سوله است. در ساخت سوله خرپایی از فولاد استفاده می‌شود و خبری از بتن نیست. به همین دلیل در هزینه‌ها صرفه‌جویی خواهد شد. سوله خرپایی را می‌توان یکی از به‌روزترین و بهترین روش‌های ساخت سوله دانست. این روش محدودیت زیادی هم ندارد.

بررسی هزینه‌های ساخت سوله پرورش بوقلمون

هزینه سوله برای بوقلمون

ساخت سوله برای پرورش بوقلمون هزینه‌های خاص خود را دارد. معمولا افرادی که قصد سرمایه‌گذاری در این زمینه را دارند، ابتدا هزینه‌های راه‌اندازی پرورش بوقلمون و سپس ساخت سوله را برآورد می‌کنند. هزینه سوله پرورش بوقلمون به عوامل مختلفی بستگی دارد. اولین و مهم‌ترین عامل نرخ آهن و فلزات مورد استفاده است. هر چقدر قیمت آهن افزایش پیدا کند، طبیعتا هزینه کلی سوله هم بیشتر می‌شود.

برای مشاوره رایگان درباره سوله پرورش بوقلمون با شماره ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

عامل مهم دیگر، ابعاد و اندازه سوله است. هر چقدر سوله بزرگ‌تر باشد به مصالح و فلزات بیشتری هم نیاز دارد. همین موضوع باعث می‌شود که هزینه کلی ساخت سوله هم بیشتر شود. از دیگر عوامل تاثیرگذار در ساخت سوله بوقلمون، می‌توان به نرخ تورم، وضعیت اقتصادی و … اشاره کرد.

نتیجه گیری

ساخت سوله پرورش بوقلمون، شرایط خاص خود را دارد. این نوع سوله‌ها با توجه به شرایط حساسی که نگهداری از بوقلمون دارد، باید ویژگی‌های به خصوصی داشته باشند. ازجمله این که سوله باید دارای تهویه مناسبی باشد. تهویه مناسب باعث خروج هوای گرم و عدم جذب ویروس‌ها و حشرات می‌شود. همچنین دیواره‌های سوله باید از هر نظر عایق باشند تا هیچ آسیبی متوجه بوقلمون‌ها نشود.

معمولا از سوله‌های سبک برای پرورش بوقلمون استفاده می‌کنند. این نوع سوله‌ها مصالح کمتری دارند و هزینه کلی آنها هم نسبت به سوله‌های سنگین کمتر خواهد بود. اگر به فکر راه‌اندازی سوله پرورش بوقلمون هستید، بهتر است با گروه مهندسی باتجربه‌ای در این زمینه مشورت کنید. اعتمادسازه با پشتوانه سال‌ها فعالیت موثر در این زمینه، آماده طراحی و اجرای انواع سوله موردنیاز شماست.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷

مشاوره و استعلام قیمت رایگان