مراحل قانونی ساخت سوله

مراحل قانونی ساخت سوله

شاید در ظاهر ساخت سوله کار بسیار ساده‌ای به‌نظر برسد، اما اینگونه نیست! برای ساخت سوله باید مراحلی را طی کنید. این مراحل شامل اقدامات قانونی قبل از ساخت سوله و اقدامات عملیاتی یا عمرانی می‌شود. مراحل قانونی قبل از ساخت سوله اهمیت زیادی دارند. به هر حال باید هدف سوله سازی و نوع آن را برای نهادهای مربوطه مشخص کنید. در ادامه مطلب قصد داریم به بررسی مراحل قانونی ساخت سوله بپردازیم.

مرور کلی مراحل قانونی ساخت سوله

ساخت سوله چه جوازی میخواد

برای این که سوله بسازید، باید قبل از شروع عملیات ساخت و ساز، مجوزهای قانونی را دریافت کنید. دریافت این مجوزها هم مراحل خاص خود را دارد که بهتر است قبل از شروع تشریح مراحل قانونی، آنها را به صورت مختصر بررسی کنیم:

 1. ابتدا باید برای شغل یا کسب و کار مدنظر خود، جواز تهیه کنید.
 2. باید از شرکت شهرک‌ها زمین تهیه کنید. در متراژ مخصوص زمین شما، وجود فضای سبز، آتش‌نشانی، محوطه و … ضروری است.
 3. دریافت معرفی‌نامه برای تهیه نقشه ساخت سوله ضروری خواهد بود.
 4. بعد از آن باید از طراحان و متخصصان ماهر در این زمینه کمک گرفته و نقشه سوله را به نظام مهندسی تحویل دهید.
 5. در این مرحله کپی تمام نقشه‌های تأیید شده مجوز را به نظام مهندسی تحویل خواهید داد. همچنین باید تأییدیه نقشه‌ها را دریافت کنید.
 6. مراحل اولیه ساخت سوله باید توسط ناظران نظام مهندسی تأیید و مورد بررسی قرار بگیرند.
 7. حالا نوبت به اخذ مجوز آزمایش بتن و بتن‌ریزی می‌رسد.
 8. در نهایت هم ناظران مراحل ساخت را مورد بررسی قرار می‌دهند و بعد از اتمام مراحل ساخت، می‌توانید کسب و کار خود را آغاز کنید.

پروانه ساخت سوله چیست؟

پروانه ساخت سوله

یکی از مهم‌ترین اصطلاحاتی که در خصوص مراحل قانونی ساخت سوله وجود دارد، پروانه یا جواز ساخت است. اگر پروانه یا جواز ساخت نداشته باشید، امکان پیشبرد مراحل ساخت واحد صنعتی وجود ندارد. برای این که سوله مرتبط با کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید، باید حتما پروانه ساخت آن را هم بگیرید. به طور کلی نهادهای قانونی برای ساخت سوله به دنبال دریافت طرح توجیهی هستند. شما باید طرح توجیهی را برای کسب پروانه ساخت سوله به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه کنید. بعد از آن به صنعت موردنظر کسب و کار خود، برای مثال کشاورزی باید بروید. به این ترتیب می‌توانید پروانه ساخت سوله را دریافت کنید.

دریافت جواز ساخت چه شرایطی دارد؟

ابتدا باید بدانید که مجوز ساخت نیز نوعی سند محسوب می‌شود. به این شکل که مجوز ساخت براساس پرسشنامه خاص توسط متقاضی صادر می‌شود. در این پرسشنامه نوع و ظرفیت تولید محصول در سوله مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. براساس این پرسشنامه، سندی صادر می‌شود. در این سند طرح توجیهی سوله، ظرفیت تولید و … قید شده‌اند. البته باید به این نکته هم توجه داشته باشید که قوانین و شرایط هر منطقه برای ساخت سوله متفاوت است.

با در نظر گرفتن تمامی شرایط و ضوابط، باید جواز ساخت را دریافت کرده و بعد از آن به فکر خرید زمین مخصوص سوله باشید. جواز ساخت یا تأسیس، برای فعالیت‌های تولیدی صادر می‌شود. بعد از دریافت جواز باید بدانید که اعتبار آن یک سال است و با گزارش پیشرفت فیزیکی، می‌توان آن را تمدید کرد. همچنین بعد از تکمیل مراحل ساخت سوله، محصول تولیدشده باید برای دریافت گواهی‌های لازم به سازمان‌های بهداشت، منابع طبیعی، آبخیزداری، محیط زیست و … ارسال شود.

بررسی هزینه‌های دریافت مجوز ساخت سوله

ممکن است دریافت جواز ساخت سوله هزینه‌های خاص خود را به همراه داشته باشد. به همین دلیل بهتر است قبل از این که اقدام به پیگیری مراحل قانونی کنید، هزینه‌ها را هم در نظر بگیرید. عوامل زیادی در هزینه‌های دریافت مجوز سوله موثر هستند؛ ازجمله این که نوع فعالیت یا همان کسب و کار مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین نوع سوله هم اهمیت زیادی دارد. برخی سوله‌ها هزینه اخذ جواز بیشتری دارند.

دلایل اهمیت دریافت جواز ساخت سوله

جواز ساخت سوله

بسیاری از افراد بدون دریافت مجوزهای لازم، اقدام به ساخت سوله می‌کنند. دلیل آن هم فرایند زمان‌بر و هزینه‌بر اخذ مجوز ساخت است. به هر حال بهتر است ساخت سوله، بدون مجوز به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. با دریافت مجوز یا پروانه ساخت، خیال شما هم بابت بسیاری از مسائل قانونی راحت خواهد بود. همچنین تسهیلات خوبی در اختیار شما قرار خواهد گرفت که می‌توانید نهایت استفاده را از آنها ببرید.

نکته مهمی که اخذ مجوز برای شما دارد، بیمه حوادث ساختمانی است. به این ترتیب اگر حین ساخت سوله حوادثی به وجود آمد و متضرر شدید، امکان دریافت هزینه‌های آن از بیمه وجود خواهد داشت. از طرف دیگر وقتی ناظرین در روند ساخت سوله حضور داشته باشند، احتمال خطا در فرایند ساخت و خسارات مالی تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. با این اوصاف بهتر است حتما برای ساخت سوله نسبت به دریافت جواز ساخت اقدام کنید.

برخی نکات مهم طراحی سوله

بعد از اخذ مجوزهای لازم و طی کردن مراحل قانونی، باید برخی نکات را هم در این زمینه جدی بگیرید. این نکات شامل موارد زیر می‌شوند:

 • طراحی سوله باید با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص ساخت سوله انجام شود.
 • برای ساخت سوله اغلب از نرم‌افزار Revit استفاده می‌کنند.
 • همه نقشه‌ها و ابعاد آن باید به صورت دقیق مورد محاسبه قرار بگیرند.

نتیجه گیری

قبل از این که اقدام به ساخت سوله کنید، باید مراحل قانونی آن را جدی بگیرید. به هر حال ساخت سوله نیازمند دریافت جواز ساخت و … است. شما باید تمامی این مراحل را قبل از انجام عملیات عمرانی تکمیل کنید. با دریافت مجوز خیال شما بابت مسائل قانونی و سایر ضررهای احتمالی راحت خواهد شد. به هر حال ممکن است در طول ساخت سوله، حوادثی پیش بیاید و ضررهایی را متحمل شوید. به همین دلیل اخذ مجوزهای قانونی ضروری به نظر می‌رسد.

اگر در مورد مراحل قانونی قبل ساخت سوله ابهامی در ذهنتان وجود دارد، از طریق شماره‌تلفن ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ با مشاوران ما در اعتمادسازه تماس بگیرید. گروه مهندسی اعتمادسازه با به انجام رساندن صدها پروژه موفق در این زمینه، تخصص و تجربه کافی در سوله‌سازی دارد. با تسلط کامل این گروه مهندسی به قوانین ساخت سوله، هیچ موضوعی مانع اجرای پروژه شما نمی‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷

مشاوره و استعلام قیمت رایگان