...
نحوه ساخت ناودانی

ناودانی سوله

ناودانی سوله یکی از ابزارهای پرکاربرد برای انتقال آب باران و برف است. ناودانی شیروانی برای سقف انواع سوله و ساختمان‌ها به کار می‌رود و اجرای اصولی آن بسیار اهمیت دارد. برای نصب ناودانی شیروانی نیاز است برخی استانداردها و اصول مهم رعایت شود تا احتمال بروز خطرات احتمالی به حداقل رسد.

برای مشاوره رایگان قبل از سفارش سوله با ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

نحوه نصب ناودانی برای سوله نیز توسط افراد متخصص و حرفه‌ای در این زمینه امکان‌پذیر است که معمولاً از یک پوشش فلزی ضدزنگ همچون فولاد ساخته می‌شود. طراحی ناودانی بدین‌گونه است که موجب تجمع آب و تخلیه آن می‌شود.

ناودانی سوله چیست؟

تولید ناودانی

ناودانی سوله از جنس‌های مختلف ساخته می‌شود. اصلی‌ترین متریال آن گالوانیزه، آلومینیوم و استنلس استیل است که هرکدام با قیمت متفاوتی ارائه می‌شود. استفاده از این ایده به قرن بیستم برمی‌گردد که ازآن‌پس، تولیدکنندگان بسیاری برای عرضۀ ناودانی اقدام کردند. امروزه با ارتقا کاربرد سازه‌های فلزی، تقاضا برای ناودانی افزایش یافته است. ناودانی پروفیلی مقطع باز به شکل U یا C است که از یک جان و دو بال تشکیل می‌شود. در صنایع مختلف همچون ساختمان‌سازی از این سازه استقبال زیادی می‌شود.

برای مشاوره رایگان قبل از سفارش سوله با ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

از نظر ظاهر دو مدل ناودانی ساده و مشبک وجود دارد و ساخت آن‌ها به دو سبک فابریک و پرسی است. مدل‌های فولادی نیز با مقاومت بالایی طراحی می‌شود و در زمینۀ قاب‌ها و مهاربندی کاربرد دارد. مدل‌های پرسی نیز به کمک دستگاه قالب تولید می‌شود که ورق با ضخامت روی دستگاه قرار می‌گیرد و بعد از عبور از خط تولید، به‌صورت شکل نهایی ظاهر می‌شود.

انواع ناودانی سوله

انواع ناودان بر اساس وزن

ناودانی ها در اشکال ساده و مشبک طراحی می‌شوند:

ناودانی ساده

این مدل دارای اندازه‌های مختلف از ۸ تا ۱۶ است که ارتفاع آن بین ۳۰ تا ۴۰۰ میلی‌متر توصیه می‌شود. ناودانی‌های ساده با توجه به نیاز و شرایط مورد نظر در ابعاد مختلف قابل تولید است. مدل‌های ساده برای پایه و قاب‌های دستگاه‌های صنعتی، اتاق کامیون و چهارچوب‌ها کاربرد دارد. همچنین در صنایع ساختمان و صنعتی بسیار استفاده می‌شود و به‌عنوان رایج‌ترین مدل ناودانی به حساب می‌آید.

برای مشاوره رایگان قبل از سفارش سوله با ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

ناودانی مشبک

این مدل از ورق‌های گالوانیزه ساخته شده است که روی آن سوراخ‌هایی قرار دارد. این سوراخ‌ها باعث می‌شود به‌راحتی از پیچ و مهره برای اجرای ناودانی استفاده شود. معمولاً از مدل مشبک در زمینۀ ساخت اسکلت‌های فلزی و کارهای تأسیساتی استفاده می‌کنند و حتی برای ساخت قفسه کاربرد دارد. با عبور سیم از میان سوراخ شبکه‌های روی ناودانی می‌توان ساختار اصلی را محکم‌سازی کرد.

انواع ناودانی بر اساس نحوه تولید

ناودانی چیست

ناودانی‌ها بر اساس تولید و طراحی به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

ناودانی فابریک

این مدل ناودانی طی فرآیند نورد، متریال فولادی تحت حرارت داخل کوره قرار می‌گیرد. با نرم و مذاب شدن مواد، آن را واد غلتک‌های نورد می‌کنند تا شکل نهایی ناودانی ایجاد شود. در پایان، این سازه طبق اندازۀ دلخواه شکل می‌گیرد.

برای مشاوره رایگان قبل از سفارش سوله با ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

ناودانی پرسی

در این روش از دستگاه پرس برای تغییر حالت ورق استفاده می‌کنند. با پرس شدن ورق‌های دارای طول ۶ متر، شکل نهایی ناودانی به دست می‌آید. این روش نسبت به روش فابریک ارزان‌تر و تولید ناودانی با ابعاد و اندازه‌های دلخواه امکان‌پذیر است.

بر اساس متریال به‌کاررفته در جنس ورق‌ها، از ناودانی پرسی می‌توان در صنایع خاص استفاده کرد.

انواع ناودانی بر اساس وزن

قیمت ناودانی

یکی از مهم‌ترین مورد در تقسیم‌بندی این محصول، وزن آن است. وزن ناودانی به حالت سبک و سنگین در بازار وجود دارد:

ناودانی سبک

همان‌طور که نامش پیداست، این سبک ناودانی نسبت به وزن استاندارد در جدول اشتال وزن کمتری دارد. در واقع ابعاد و اندازه‌های بر اساس اندازه‌های استاندارد و ثبت‌شده در جدول مهندسی نخواهد بود.

برای مشاوره رایگان قبل از سفارش سوله با ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

ناودانی سنگین

این سبک دارای وزن و ابعاد برابر با جدول اشتال و استاندارد است. اندازه‌های این سازه کاملاً با اندازه‌های استاندارد برابری دارد.

جدول اشتال به‌منظور بررسی دقیق محصولات طراحی شده است و نشان می‌دهد محصول مورد نیاز دارای ابعاد و وزن استاندارد است یا خیر. ازآنجاکه این استاندارد از سوی اروپا وضع شده است، به ناودانی سنگین ناودانی اروپایی نیز می‌گویند.

کاربرد ناودانی در سوله سازی

انواع ناودان بر اساس نحوه تولید

از این سازه برای اهداف مختلف سوله سازی استفاده می‌شود:

 • ناودانی قابل اجرا در نمای سوله است.
 • مدل‌های ساخته‌شده از آلومینیوم مناسب نمای مدرن و زیرسازی است.
 • برای اجرای چهارچوب، قاب درب و پنجره‌های سوله بهترین انتخاب است که با برقراری اتصال محکم، امکان دسترسی به در و پنجره را فراهم می‌کند.
 • از ناودانی برای سقف‌های سوله به‌عنوان پشتیبان استفاده می‌کنند.
 • ناودانی می‌تواند به‌عنوان حمال در سازه به کار رود و در سازه‌های فولادی جایگاه ویژه‌ای دارد.
 • از دیگر کاربردهای ناودانی، اجرای آن در ساخت خرپا یا همان سازه‌های مثلثی شکل است.

مزایای استفاده از ناودانی در سوله سازی

سفارش ناودانی

این محصول با ویژگی‌های متفاوت دارای مزایای زیر است:

 • مقاوم در برابر تنش‌های فولادی
 • اشغال فضای کم
 • بهبود سرعت نصب و راه‌اندازی
 • تحمل بالا در برابر ضربه
 • کاهش وزن اسکلت سازه
 • دوام عالی و طولانی مدت

برای مشاوره رایگان قبل از سفارش سوله با ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ تماس بگیرید.

استانداردهای لازم ناودانی

انواع ناودانی

این محصول به حالت C و U طراحی می‌شود که در ساخت آن از دو استاندارد UPE و UPN استفاده شده است. این دو استاندارد به طراحی متفاوت بال‌های محصول اشاره دارند. برای مثال، استاندارد UPE بیانگر بال‌های موازی برای ناودانی C است. اما استاندارد UPN برای ناودانی U بال‌های مخروطی شکل تعریف می‌کند. هر دو استاندارد در ساخت این محصول در کشورمان به کار می‌رود؛ اما ممکن است کشورهای دیگر از استانداردهای متفاوت و بر اساس نیازشان استفاده کنند.

نتیجه‌گیری

در این مقاله از اعتمادسازه با معرفی ناودانی چیست و معرفی انواع آن، نسبت به کاربردهای متفاوتی مطلع شدید. ناودانی سوله نیز به سبک‌های مختلف اجرا می‌شود و باعث اجرای راحت‌تر و مطمئن‌تر سازه می‌شود. در واقع با بهره‌مندی از پایه و قاب، سازۀ فولادی به سبک متفاوتی قابل ساخت است و بدون این که فضای زیادی را در بر گیرد، موجب ارتقا تحمل سوله در برابر عوامل احتمالی می‌شود. شما می‌توانید برای سفارش و خرید سوله از طریق شماره‌تلفن ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷ با ما در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷

مشاوره و استعلام قیمت رایگان

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.