جرثقیل

امروزه با پیشرفت تکنولوژی،طراحی وساخت انواع ماشین آلات(جرثقیل سقفی) جابجایی مواد، نیاز کارخانه ها جهت جابه جایی در خط تولید وحمل بار در انبار ها به راحتی فراهم شده است همچنین سرعت عمل و ایمنی پرسنل را نیز به همراه داشته که این مسئله مهم در صنایع بزرگ دیده میشود.

درتمام فعالیت های ساختمانی، صنعتی و تجاری به غیر از نیروی بازوی انسانی برای جابه جایی مواد با اجناس با مقیاس وسیع از بالابر ها و جرثقیل سقفی استفاده میشود.

جرثقیل سقفی به طور کلی وسیله ای است که قابلیت حرکت بار را همراه با محدودیت چه به صورت افقی و چه بصورت عمودی دارد. که مورد استفاده در داخل سالن ها و سیلو های سرپوشیده قرار می گیرد که بعنوان مناسب ترین و بهترین وسیله در این زمینه ها می باشد و اخرین نوع جرثقیل، جرثقیل های سقفی، دروازه ای، بازویی می باشد که توسط شرکت اعتماد سازه اروین بابک ساخته می شوند

مشاوره های ما رایگان است

قرار ملاقات حضوری رزرو کنید و حضوری از ما مشاوره بگیرید!

انواع جرثقیل

شرکت اعتماد سازه آروین بابک جرثقیل در انواع زیر می سازد
جرثقیل سقفی(تک پل و دوپل)
جرثقیل بازویی (دیواری و ستونی)
جرثقیل دروازه ای (دروازه ای و نیمه دروازه ای)

ویژگی های جرثقیل

ویژگی جرثقیل بازویی(دیواری و ستونی)

جرثقیل بازویی ستونی:این نوع جرثقیل ها قابلیت نصب در داخل و خارج از محیط ها را دارند و بازوی این جرثقیل ها بر روی یک ستون ثابت نصب شده که قادر به حرکت در شش جهت مختلف می باشد.که هم بصورت اتوماتیک و هم دستی می باشد

جرثقیل بازویی دیواری:این چرثقیل به منظور جابجایی بار در جهت طولی مورد استفاده قرار می گیرد.

ویژگی های جرثقیل سقفی(تک پل و دو پل)

جرثقیل سقفی تک پل:این نوع جرثقیل قابلیت نصب در سالن ها  را داشته و حد مجاز وزن بار حدود ۳ تا ۵ تن می باشد.

جرثقیل سقفی دو پل:این نوع  دارای دو پل بوده و قابلیت نصب داخل سالن  را دارند. این نوع جرثقیل در سالن ها و سوله های دهانه عریض و ارتفاع زیاد پاسخگوی نیاز های کارفرما می باشند.جهت جابجایی بار های عریض و دارای طول زیاد بسیار مناسب می باشند و حد مجاز وزن بار حدود ۱۵ تا ۲۰ تن می باشد.

ویژگی جرثقیل دروازه ای

جرثقیل دروازه ای:این نوع جرثقیل مورد استفاده جهت تخلیه بار و لود بار می باشد که دارای پل می باشد که متصل به دو پل می باشد و بصورت دوپل، تک پل، کنسول دار و بدون کنسول و … قابل تولید و عرضه می باشد.

جرثقیل نیمه دروازه ای:در اکثریت موارد در خارج از سالن مورد استفاده قرار می گیرد. و مانند جرثقیل دروازه ای مخصوص بارگیری و تخلیه بار می باشد.

ساخت جرثقیل

ساخت جرثقیل طی مراحلی پیچیده صورت می گیرد. جرثقیل سازه ای ابتدایی و ساده می باشد گرچه مراحل ساخت پیچیده ای دارد.

در ابتدا ساخت جرثقیل بسیار ساده صورت می گرفته است. به این صورت که جرثقیل های اولیه از یک بازو با قابلیت گردش همراه با دو تکیه گاه عمودی و یک تکیه گاه افقی و یک وزنه برای حفظ تعادل بوده است.این طرز ساخت تا حدود قرن شانزدهم تقریبا به همین صورت بوده است.

تغییرات در ساخت جرثقیل ها به صورت مرحله ای صورت گرفته است به این صورت که در ابتدا به بازوی اصلی  برای افزایش برد و دسترسی بازوی کوچک دیگری اضافه شد. در ادامه با استفاده از بهینه شدن در ساختار فولاد و یا بهره گیری از ابزار و وسایل پر قدرت همچون موتور های گازوئیلی و الکتریکی روز به روز موجب پیشرفت بیشتر جرثقیل شد.

این تغییرات تا این زمان به صورت روال عادی خود پیش می رفت اما با جلو رفتن زمان و نیاز بیشتر انسان به این نوع ابزار رفته رفته ساخت جرثقیل با پیشرفت سریع تری طی شد و موجب شد ساخت  از روش های ساده و ابتدایی به روش های پیچیده رسیده و موجب ساخت انواع مختلفی از جرثقیل گردید.