سوله

سوله چیست

سوله در ترجمه انگلیسی ( Niches ) و ” Industrial Shed ” به معنی سوله صنعتی. یک سازه‌ ی فلزی با سقف شیب‌دار است .

پرکاربرد ترین ساختمان فولادی پیش ساخته در سراسر جهان سوله است و در بیش از ۹۰ درصد ساخت  کارخانه‌ها، اسکلت ساختمان، انبارها، مرغداری‌ها، آشیانه‌های هواپیما، تعمیرگاه‌ها، فروشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی که با قاب‌هایی با دهانه بزرگ نیاز است استفاده می‌شود. معمولا جهت ساخت سالنهای صنعتی از مقاطع با مقطع متغیر استفاده می شود که ابعاد و وزن این مقاطع با توجه به کاربری هر واحد صنعتی تغییر می نماید.  مهترین عوامل تعیین کننده در وزن سالنهای صنعتی عبارتند از : منطقه مورد نظر جهت ساخت سوله از جهت میزان سرعت وزش باد و همچنین میزان حداکثر بارش برف، دهانه سالن ، ارتفاع ستونها و در صورت نیاز جرثقیل سقفی .

 سوله ها بنا به ابعاد دهانه ، ارتفاع و طول و تحمل بار برف و باد منطقه اشکال گوناگونی در موقع طراحی پیدا می کنند . مهمترین بحث برای اقتصادی ساختن هر سفارش ، دانستن میزان واقعی ابعاد مذکور و پیش بینی موارد مورد نیاز است . بدیهی است بهترین محاسبات هم بدون رعایت کیفیت جوشکاری ، استفاده از پیچ و مهره ها و سایر اتصالات استاندارد ، زنگ زدایی و رنگ آمیزی علمی یا کارگذاری صحیح اجزا ، فاقد کارآیی و استحکام لازم خواهند بود.

مشاوره های ما رایگان است

قرار ملاقات حضوری رزرو کنید و حضوری از ما مشاوره بگیرید!

انواع سوله

در شرکت اعتماد سازه آروین بابک سوله در ارتفاع و دهانه های مختلف به صورت زیر اجرا می شود
سوله تک دهانه به صورت 8
سوله دو یا چند دهنه با ستون مشترک به صورت 88 یا 888 یا 8888
سوله قوسی(در این نوع رفترها دارای قوس معین می باشد)
سوله تمام قوسی(در این نوع،ستون ورفتر هردو دارای قوس می باشند)
سوله چند ضلعی

نکاتی مهم در طراحی سوله ها

در طراحی و ساخت سوله بهتر است یکسری نکات رعایت شود از جمله:

پیش‌بینی سوله برای آینده

بهتر است یک سوله اضافه ساخته شود تجربه نشان داده‌است اضافه شدن یک سوله (دوقلو یا بچه سوله و…) به سوله موجود یا در حال طرح معمولاً نه تنها باری به آن اضافه نمی‌کند بلکه با توجه به مهار آن وایجاد لنگرهای برعکس در ستون آن هم از نظر تنش و هم از نظر جابجایی وضعیت آن را بهتر می‌کند

سوله‌های سنگین طراحی شده یا ساخته شده

گاهی اوقات سازندگان علاقه‌مند هستند به دلایلی همچون کاهش دور ریز و سود بیشتر یا احساس نا امنی از سوله‌هایی که می‌خواهند بسازند مقاطع را نسبت به طرح ارائه شده قوی تر بسازند. مثلاً ارتفاع جان درپای ستون و تعداد بولتها را افزایش می‌دهند ویا عرض بالها را زیاد تر می‌کنند یا طول ماهیچه تیر را زیادتر می‌گیرند.

تحلیل سه بعدی

بهتر است در حالت استفاده از تحلیل سه بعدی برای کنترل جابجایی سوله در قاب دو بعدی جابجایی سوله به عددی مانند دو برابر جابجایی مجاز سوله محدود گردد تا از عملکرد سوله اطمینان حاصل شود.

کاهش وزن

وزن کم پوشش سوله که نیروهای حاصل از وزن بار مرده بر اسکلت و فونداسیون سوله را کاهش داده و در شرایط بروز حوادث طبیعی مانند زلزله و حوادث غیر طبیعی مانند انفجار ها قابلیت تحمل سازه افزایش پیدا می کند ).

اجرای سوله:

پس از  طراحی سازه ی مورد نظر و مشخص شدن مقاطع ستونها و رفتر ها و دیگر اجزاء سازه، گروه فنی با توجه به نقشه های اولیه شروع به طراحی نقشه های ساخت (SHOP DRAWING می نماید، نقشه های shop شامل تمامی جزئیات ساخت از قبیل نوع پروفیل مقطع، زاویه ها و جزئیات برش بعلاوه جزئیات دقیق قطعات نصب می باشد. در این نقشه ها قطعات به صورت کد گذاری شده مشخص می شوند.نقشه های برش، سوراخکاری، مونتاژ و … از مهمترین قسمتهای تولید می باشند که یک کارگاه سازه ی فلزی با توجه به این نقشه ها قطعات می سازد.

برش کاری و سوراخکاری های لازم نیز با توجه به نقشه های(SHOP DRAWING که تعداد، قطر سوراخ، فاصله بین سوراخها و فاصله سوراخ از لبه ی ورق و … میباشد انجام میشود .

فرآیند برش با توجه به نوع ورق,ابعادو ضخامت آن به چند دسته تقسیم می شود:

برش با گیوتین (۶متری و ۳متری)  برش برقی  برش CNC و برش با هوا برش جان و بال ستونها و رفترها -تقویتها و لچکی ها- فلنج و کف ستونها بر پایه نقشه های ساخت برش خورده و در صورت نیاز به سوراخکاری به وسیله ی دستگاههای پانچ یا دلر رادیال یا مته های مخصوص در قطرهای مورد نظر. باتوجه به آکس و تعداد سوراخها سوراخکاری می شوند. دقت در برش و سوراخکاری  اهمیت بسیار زیادی دارد و اشتباه در این مرحله از ساخت باعث بوجود آمدن مشکلات زیاد در مراحل بعدی و در نتیجه باعث ضرر اقتصادی در طرح میگردد.

جان و بال قطعاتی که در صورت نیاز سوراخکاری شده اند به این قسمت آورده میشوند و با توجه به نقشه ها مونتاژ شده و برای جوش اولیه آماده میشوند. کنترل طول قطعات، عرض بال و جان، رعایت پخها و نکاتی که در مورد جوش نفوذی باید اعمال گردد در این مرحله از اهمیت خاصی برخوردار است.

در صورتی که قطعه ای در مرحله مونتاژ کاری به اجزاء اصلی سازه  مورد نظر متصل نشده باشد(مانند:  لچکی ها، ورقهای تقویتی ، gusset plate , و …) در این مرحله نصب میگردد.

در این مرحله با توجه به نقشه های ساخت، قطعات با اتصالهای لب به لب، روی هم، گوشه­ای، سپری و… به یکدیگر جوش میشوند.

قبل از رنگ آمیزی، قطعات توسط مهندسین بازبینی وتائید می شود و در صورت نیاز برای سند بلاست فرستاده میشوند.

در مرحله نظافت و تمیز کاری قطعات به طور کامل زنگزدایی شده و از و چربی های احتمالی و غبار جهت رنگ آمیزی پاک خواهند شد تا قطعات آماده ی رنگ آمیزی شوند.

در این مرحله دو یا سه لایه رنگ بر روی ستونها و شاه تیرها و سایر اجزای فلزی زده میشود که تعداد لایه ها و نوع رنگ در مشخصات فنی ونقشه ها با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه در نظر گرفته می شود. باید توجه کرد که رنگ آمیزی با قلمو مجاز نیست و حتماً بایستی با پیسوله رنگ آمیزی صورت بگیرد .