سوله گلخانه

سوله گلخانه

سوله گلخانه به سازه تخصصی گفته می‌شود که برای پرورش گل و گیاه یا انجام کار کشاورزی جایگزین کشت صنعتی شود. کشت در زمین کشاورزی محدودیت و مشکلات بسیاری دارد که در گلخانه وجود ندارد و با اندک سرمایه و استفاده از سوله ارزان می‌توان این کار را انجام داد.

برای تابش مستقیم نور خورشید به محصولات، معمولا سقف گلخانه از جنس طلق شفاف یا شیشه ساخته می‌شود. اما سوله سازی گلخانه چگونه است؟ برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سوله گلخانه با ما باشید.

ساخت سوله گلخانه به چه صورت است؟

ساخت سوله گلخانه

برای ساخت سوله گلخانه باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

توجه به جهت ساخت سازه

هنگام ساخت سوله گلخانه باید به نکاتی برای افزایش میزان بهره‌وری گلخانه اهمیت داد. به عبارت دیگر در زمان ساخت سوله علاوه بر وجود روش‌های مختلف برای اجرای طرح، باید به نکاتی مهم در زمان احداث توجه داشته باشید. معمولا سوله گلخانه رفتر، ستون و اجزای دیگری دارد که با استفاده از آنها می‌توان سایه تولید کرد.

با توجه به اینکه جهت تابش نور خورشید در تعیین جهت سایه تاثیر دارد، باید براساس موقعیت جغرافیایی، مکانی را در نظر بگیرید که بیشترین میزان نور را در اختیار گیاهان قرار دهد. در کشور ایران جهت‌های جنوب و جنوب شرقی بهترین حالت برای ساخت سوله هستند؛ زیرا نور صبحگاهی بیشترین تاثیر را در رشد گیاهان دارد. از طرف دیگر با توجه به پایین بودن کیفیت نوردهی، جهت شمال برای گیاهانی که نور زیادی لازم ندارند، مناسب است.

توجه به چگونگی تامین هوای سوله

توجه به چگونگی تامین هوای سوله یکی دیگر از نکات مهمی است که هنگام ساخت سوله گلخانه باید به آن توجه داشت. گیاهان برای رشد باید در نزدیکی هوای تازه قرار گیرند تا با دریافت CO2، اکسیژن را وارد هوا کنند. در گلخانه معمولا کنترل رطوبت و دما با استفاده از جریان هوای مناسب ساده‌ صورت می‌گیرد.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید چگونگی خروج گازهای سمی مانند دی اکسید نیتروژن، اکسید کربن و اکسید نیتروژن است که توسط وسایل گرمایشی موجود در گلخانه تولید می‌شوند و برای گیاهان مضر هستند. برای خارج کردن این گازها به ویژه در فصول گرم سال، به تهویه هوایی مناسب به عنوان سیستم سرمایشی نیاز خواهید داشت.

با توجه به اینکه گیاهان متفاوتی برای پرورش در سوله گلخانه قرار می‌گیرند، برای آنها درجه حرارت محیط بسیار اهمیت دارد. به عبارت دیگر هر گیاهی مختص یک منطقه است و درنهایت برای رشد به درجه حرارت خاصی نیاز دارد. به عنوان مثال گیاهان گرمسیری برای رشد به هوای گرم و گیاهان سردسیری هوای خنک‌تری نیاز دارند.

بنابراین قبل از پرورش گیاهان، ابتدا باید نوع گیاه را مشخص کنید. در حالت عمومی بهترین درجه برای رشد گیاهان بین ۱۰ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد است. ناگفته نماند که می‌توانید از شوفاژ، سیستم گرمایش موضعی و بخاری برای تنظیم دمای گلخانه استفاده کنید.

توجه به منبع نور در هنگام ساخت سوله

از لحاظ نیاز به نور گیاهان به ۳ دسته، گیاهان روز بلند، گیاهان روز کوتاه و گیاهان خنثی تقسیم‌بندی می‌شوند. برای روشنایی محیط داخلی سوله نیز می‌توانید از نور مصنوعی استفاده کنید.

توجه به سیستم آبیاری گیاهان

علاوه بر موارد ذکرشده هنگام سوله سازی باید به سیستم آبیاری گیاهان نیز توجه داشته باشید تا شرایط مناسب را برای رشد آنها فراهم کند. گیاهان برای رشد باید رطوبت و آب موردنیاز خود را دریافت کنند. برای مثال برخی از گیاهان به صورت روزانه به آب نیاز دارند، درحالی‌که برای برخی دیگر آبدهی به صورت ۲ هفته یکبار کافی است. پس هنگام ساخت سوله باید برای داشتن سیستم یکنواخت، گیاهان هم گروه را در نزدیکی هم قرار داد.

به‌طورکلی برای آبیاری گیاهان دو سیستم آبیاری سطحی و آبیاری بارانی و قطره‌ای وجود دارد. با توجه به اینکه در آبیاری سطحی، آب زیادی هدر می‌رود، در مناطق کم آب مشکلاتی ایجاد خواهد کرد. درحالی‌که آبیاری تحت فشار قطره‌ای و بارانی راندمان بالاتری خواهد داشت.

ساخت اسکلت

با انتخاب سوله تیر ورقی یا سوله یوبی ام و یا سوله خرپایی می‌توان انواع اسکلت سوله را بنا کرد. باید با توجه به نیاز خود برای سوله سازی در گلخانه اقدام کنید. همچنین پوشش گلخانه با توجه به میزان نور به ۲ صورت شیشه‌ای و پلاستیکی خواهد بود که پوشش پلاستیکی به میزان ۲۵ درصد بیشتر از پوشش شیشه‌ای گازهای سمی را از خود عبور می‌دهد.

سفارش سوله گلخانه

سفارش سوله گلخانه

برای سفارش سوله یکی از بهترین روش‌ها سفارش آنلاین و مراجعه به سایت‌های معتبر است. شرکت اعتمادسازه، شرکتی با سابقه درخشان در زمینه سوله سازی است که خدمات خود را با قیمتی مناسب به مشتریان ارائه می‎‌دهد. در صورت تمایل به سوله سازی می‌توانید به سایت اعتمادسازه مراجعه کرده و با خیالی آسوده و قیمت مناسب سفارش خود را ثبت کنید. ناگفته نماند که مشاوران و کارشناسان مجرب این شرکت به صورت شبانه‌روزی پاسخگوی تمامی سوالات شما خواهند بود.

بررسی عوامل موثر بر قیمت سوله سازی در گلخانه

قیمت سوله گلخانه

از عوامل موثر در احداث و ساخت سوله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دهانه سوله یا عرض سالن
  • طول و ارتفاع سالن
  • بارهایی مانند طبقات داخل سالن، جرثقیل و موارد دیگر
  • میزان بار برف منطقه

توجه داشته باشید که هزینه‌ ساخت سوله با توجه به وزن سازه ساخته می‌شود بر اساس کیلوگرم است. در تعیین قیمت باید به موارد زیر نیز توجه داشت:

  • میزان تجربه و دانش شخص در طراحی نقشه
  • حجم بتن و تناژ میلگرد
  • کیفیت مصالح استفاده شده و نوع پوشش استفاده‌شده

ناگفته نماند که برای اجرای سوله استاندارد باید به پوشش آن توجه ویژه‌ای داشت؛ زیرا از مراحل اصلی کار به شمار می‌آید.

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم به بررسی سوله گلخانه ای و نکات مهم آن بپردازیم. در دنیای امروز با توجه به افزایش جمعیت و افزایش میزان نیاز افراد به محصولات کشاورزی، توجه بسیاری از افراد به احداث گلخانه جلب شده است. ساخت گلخانه مشکلات و دردسرهای زمین کشاورزی را ندارد و مقرون‌به‌صرفه‌تر خواهد بود. در این خصوص می‌توانید با متخصصان اعتمادسازه مشورت کنید، کافیست با شماره ۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷​ در ارتباط باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۰۹۱۳۷۵۷۰۵۸۷

مشاوره و استعلام قیمت رایگان